Spis treści
Najlepsza Cytrulina – jaką wybrać?
Modelowanie sylwetki to proces długotrwały i często wymagający wyrzeczeń. Aby nie zrezygnować z treningu zbyt szybko, konieczne jest posiadanie swego rodzaju woli walki. Część osób poddaje się bowiem wraz z pojawieniem się pierwszych zakwasów. Choć obniżają one siłę naszego organizmu i wytrzymałość na treningu, to są także sygnałem, że organizm się regeneruje. Dlatego zakwasów nie należy się bać, a w celu polepszenia procesu odnawiania się włókien mięśniowych warto zastosować suplement, zwany Cytruliną, która znana jest w sporcie jako aminokwas wspomagający treningi. Poniżej odpowiemy na pytanie, co to jest cytrulina oraz w jaki sposób działa.
Cytrulina – co to jest?
Cytrulina jest niebiałkowym kwasem. Stosuje się ją w medycynie oraz w sporcie. Powoduje przekształcenie amoniaku w mocznik, przez co zmniejsza możliwość wystąpienia po treningowych zakwasów. Z tego względu wykorzystywana jest także do leczenia dolegliwości takich jak zmęczenie, osłabione mięśnie. Na co działa jeszcze cytrulina? Stosuje się ją w leczeniu chorób, wśród których wymienić można demencję, choroby serca, anemię sierpowatą czy nadciśnienie i cukrzycę.
Na rynku można nabyć cytrulinę w kapsułkach, w formie L-cytruliny oraz jabłczanu cytruliny. Oba sposoby suplementacji mają zbliżone działanie, bowiem wspomagają treningi siłowe. Jabłczan jest jednak bardziej skuteczny, gdyż w większym stopniu polepsza wydolność organizmu. Z drugiej strony L-Cytrulina ma działanie niemal natychmiastowe, a na skutki działania jabłczanu należy poczekać trochę dłużej. Z tego względu niezmiernie ważne jest, aby dostosować dawkę substancji do wybranego przez nas sposobu suplementacji. Cytrulina występuje także w połączeniu z AAKG — związkiem, który doprowadza do zwiększania wydzielania tlenku azotu.
Cytrulina Ranking 2022
Najlepsza cytrulina 2022
Cytrulina – działanie i efekty
Przede wszystkim należy podkreślić, że nawet najlepsza cytrulina nie poprawi procesu budowy mięśni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę z tego, jak oddziałuje cytrulina, ponieważ nie działa tak samo, jak typowe spalacze tłuszczu. Powoduje ona polepszenie jakości treningów i dopiero konsekwencją tego stanu rzeczy jest możliwość lepszego wymodelowania sylwetki. Samo stosowanie cytruliny nie sprawi natomiast, że mięśnie zaczną się uwydatniać, jeżeli nie będziemy prowadzić dobrych jakościowo treningów.
Można więc zadać pytanie, na co działa cytrulina? Otóż opisywany aminokwas wspomagający treningi, bierze udział w cyklu Krebsa, wspomagając proces przekształcania amoniaku (szkodliwego dla organizmu) w mocznik. Tym samym wspomaga przemiany energetyczne zachodzące w naszym organizmie, doprowadzając do zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z zakwasami oraz do zmniejszenia poziomu zmęczenia wynikającego z odbytych treningów.
Ponadto cytrulina wytwarza argininę, która powoduje powstawanie tlenku azotu. Ten z kolei wpływa na hipertrofię mięśniową, znaną powszechnie jako „pompa mięśniowa”. Zjawisko to polega na pobudzaniu wydzielania tlenku azotu podczas treningu. Jego skutkiem jest rozluźnianie mięśni, które wyściełają naczynia krwionośne. Korzystnie wpływa to na przepływ krwi w mięśniach, przez co poprawia się sprawność metabolizmu, a czas regeneracji organizmu po wykonanym treningu — skraca się.
Jako efekty działania cytruliny należy także wskazać:
- zwiększenie hormonu wzrostu,
- zwiększenie wykorzystywania aminokwasów (AAKG), które dostarczane są do organizmu w czasie treningu oraz po nim,
- zmniejszenie rozpadu tkanki mięśniowej,
- mniejsze wydalanie pierwiastków niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu, takich jak magnez, potas czy wapń,
- poprawa wytwarzania energii podczas treningu.
Cytrulina na redukcję czy na masę?
Cytrulina nie jest substancją ani wspomagającą redukcję tkanki tłuszczowej, ani budującą masę mięśniową. Jej celem jest bowiem poprawa wytrzymałości organizmu, zatem celowe będzie jej stosowanie zarówno w trakcie ciężkich treningów siłowych i budowania masy mięśniowej, gdzie występuje zjawisko redukcji tkanki tłuszczowej. Warto przy tym zaznaczyć, że spożywanie cytruliny zmniejsza odkładanie się tłuszczu, a także wspomaga proces budowy beztłuszczowej masy ciała.
Cytrulina, kreatyna czy arginina, a może beta alanina?
Z czym można łączyć cytrulinę? Przede wszystkim z kreatyną, która zwiększa poziom wody w mięśniach oraz poziom fosfokreatyny, przez co ułatwia przyrost masy mięśniowej. Odbudowuje również ATP, będący głównym nośnikiem energii w komórkach. Stosowanie samej kreatyny nie będzie jednak odpowiednie w przypadku długotrwałej suplementacji, dlatego najlepsze będzie łącznie kreatyny z cytruliną.
Arginina powoduje natomiast zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych, w związku z czym poprawia metabolizm oraz wspomaga proces dostarczania składników odżywczych do wszystkich komórek. Jej działanie podobne jest do cytruliny, zatem substancje te można stosować wymiennie.
Z kolei beta-alanina poprawia siłę mięśniową, powoduje mniejsze uczucie zmęczenia podczas wysiłku, a także może mieć wpływ na spadek tkanki tłuszczowej. Niemniej przyjmowanie tego suplementu może wywołać efekty uboczne, takie jak uczucie mrowienia czy pieczenia. Objawy te nie będą groźne dla zdrowia, jednak przewagą cytruliny jest fakt, że nie wywołuje ona żadnych tego typu dolegliwości.
Dawkowanie cytruliny przed i po treningu
Zalecana dawka cytruliny różni się w zależności od formy, w jakiej ją przyjmujemy. W przypadku L-cytruliny powinno to być od 3 do 6 gramów dziennie, natomiast w przypadku jabłczanu cytruliny jest to około 8 gramów dziennie. Dawka cytruliny, którą powinniśmy zastosować, zależy także od celu, w jakim substancja ma być przyjmowana.
Jeżeli celem jest zwiększenie efektów treningu siłowego, zaleca się zastosowanie ok. 8-10 gramów jabłczanu cytruliny lub ok. 4-6 gramów L-cytruliny. W takim przypadku substancję należy przyjąć bezpośrednio przed treningiem lub w jego trakcie. Jeżeli jednak nie zależy nam na wystąpieniu efektu pompy mięśniowej, suplement najlepiej przyjąć po zakończonym wysiłku, co przyśpieszy proces regeneracji organizmu.
Jeżeli cytrulina jest stosowana przy treningu tlenowym oraz wytrzymałościowym, to konieczne jest zastosowanie dłuższej, stałej suplementacji, Pojedyncza dawka nie wpływie bowiem na zwiększenie efektów powstałych wskutek wykonywanych ćwiczeń. Cytrulina dla biegaczy powinna być przyjmowana codziennie, przez co najmniej 7 dni. Zalecana dawka to w tym przypadku 6 gramów L-cytruliny i odpowiednio 10 gramów jabłczanu cytruliny.
Kiedy brać cytrulinę?
To kiedy stosować cytrulinę, uzależnione jest od powodu, dla którego przyjmujemy suplement. W zależności od tego przyjmuje się substancję o różnych porach. Warto jednak wiedzieć, że nie wymaga się, aby przyjmować cytrulinę wraz z posiłkiem. Można zatem stosować cytrulinę przed snem czy rano. Jeżeli przyjmujemy dwie dawki suplementu, warto zastosować jedną dawkę cytruliny na noc, a drugą przed treningiem.
Oprócz przyjmowania cytruliny w celu poprawy jakości treningów suplement może mieć także inne zastosowania. Przyjmowany jest bowiem także:
- w celu leczenia zaburzeń potencji — zaleca się stosowanie ok. 1,5-2 gramów cytruliny na dobę, cytrulina przed seksem powinna być przyjmowana na ok. 1-1,5 h przed planowanym stosunkiem, wówczas wpłynie na poziom testosteronu, w łatwy sposób doprowadzając do wzwodu;
- w celu obniżenia ciśnienia krwi — zaleca się stosowanie ok. 3-4,5 gramów cytruliny na dobę, o dowolnej porze;
- w celu leczenia niewydolności serca — zaleca się stosowanie ok. 3 gramów cytruliny na dobę, o dowolnej porze.
Czy cytrulina jest bezpieczna?
Cytrulina nie tylko jest bezpiecznym suplementem, ale także może korzystnie oddziaływać na zdrowie przyjmującej ją osoby. Regularne przyjmowanie substancji może doprowadzić bowiem do spowolnienia procesu odkładania się złego cholesterolu. Co więcej, powoduje odczuwalny wzrost sił witalnych i wydajności organizmu, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku sportów wytrzymałościowych. Sam jabłczan cytruliny poprawia natomiast pracę nerek i usprawnia równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Warto także zwrócić uwagę, że spożywanie cytruliny nie powoduje występowania działań niepożądanych, dlatego suplement świetnie sprawdzi się dla każdej osoby, która pragnie zwiększyć masę mięśniową i wyrzeźbić sylwetkę, nawet jeżeli sport traktuje amatorsko.
Wiele osób pyta również o powiązanie cytruliny z erekcją. Suplement nie wpływa negatywnie na potencję mężczyzn, a wręcz może ją poprawić.
Cytrulina – skutki uboczne
Cenną informacją jest to, że cytrulina nie wywołuje skutków ubocznych, nawet w przypadku zastosowania dawki większej niż 10g w ciągu 24 godzin. Jest zatem bezpieczna dla organizmu, o ile stosuje się ją zgodnie z zalecanymi dawkami, a także zalecanym czasem przyjmowania. Stawia to ten suplement na wygranej pozycji względem argininy czy ornityny, w przypadku których nawet minimalne przekroczenie zalecanej do spożycia dawki doprowadzić może do uporczywych biegunek.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do stosowania cytruliny. Dotyczą one przede wszystkim osób, u których nieprawidłowo funkcjonuje układ krążenia lub występują dysfunkcje układu pokarmowego. Działanie suplementu może bowiem zwiększyć dolegliwości tej grupy, np. doprowadzić do jeszcze większego wzrostu nadciśnienia lub do zaostrzenia objawów związanych z chorobami układu pokarmowego. Jeżeli zatem osoba z wyżej wymienionymi przypadłościami koniecznie chciałaby rozpocząć suplementację cytruliną, to zaleca się, aby w pierwszej kolejności skorzystała ona z porady lekarza lub dietetyka, który oceni, czy zastosowanie suplementu będzie możliwe, a także wskaże, w jaki sposób powinno się go dawkować, żeby było to bezpieczne dla naszego organizmu.
niuk - 8 czerwca, 2021 @ 10:52
całkiem ciekawy ranking cytruliny, tym bardziej że szukałem jaka cytrulina najlepsza jest dla początkujących, teraz wiem dokładnie jak działa, jakie ma opinie, jeszcze muszę znaleźć info z czym łączyć i czy faktycznie cytrulina przed seksem daje takie efekty o których piszą na forach 😀
pyroman - 26 sierpnia, 2021 @ 10:42
dzięki za poradnik jaka cytrulina najlepsza, teraz mniej więcej wiadomo w co uderzyć, bo tak wszędzie piszą porównania cytrulina czy beta alanina, ale nic konkretnie nie jest wskazane, co jest lepsze, jak działa, z czym łączyć czy co ważne, jakie jest dawkowanie, patrząc na suplementy przedtreningowe, to ilość cytruliny w składzie też mocno się różni i niby to kwestia indywidualna, to jednak warto mieć się czego chwycić czy chociaż przeczytać jakie skutki uboczne może mieć- swoją cytrulinę zamówiłem na sfd, jestem zadowolony bo jest niezła pompa, co więcej sprawdza się przed seksem, lepiej niż aakg, ale to przetestujcie sami 😉
vron - 12 listopada, 2021 @ 22:11
fajny poradnik jak działa cytrulina z czym łączyć i jaka najlepsza na rynku, czas zrobić zakupy bo jak czytam opinie to praktycznie każdy poleca i że skutki uboczne nie występują, to też jest dla mnie ciekawe
eryk - 14 listopada, 2021 @ 12:05
kupiłem jabłczan cytruliny i jestem zadowolony, cytrulina sfd zastępuje mi całkowicie inne przedtreningówki, a i sprawdza się przed seksem jako doładowanie 😀
rafcio - 15 listopada, 2021 @ 12:03
chcecie poczuć moc? cytrulina przed seksem daje moc większą niż niejeden tribulus