Jaka berberyna najlepsza? Ranking 2022

Siła płynąca z natury ma wyjątkową moc, która była odkrywana przez ludzkość przez wieki. Warto korzystać z dobrodziejstw, którymi nas obdarowuje, zwłaszcza takich, których działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Sprawdź, jak działa berberyna i na jakie schorzenia pomaga. Zapoznaj się z naszym rankingiem berberyny i dowiedz się, która jest najlepsza. Ten ranking berberyny 2022 to doskonałe wprowadzenie do świata naturalnych suplementów, które pozwalają leczyć choroby i wspomagać naturalną pracę organizmu.

Co to jest berberyna?

Rośliny i inne substancje pochodzenia naturalnego już od wieków były używane w zwalczaniu przeróżnych dolegliwości. Dzisiaj dzięki współczesnej technice oraz nowoczesnym metodom badawczym możemy odkrywać te substancje na nowo i weryfikować ich skuteczność. Jedną z substancji, której działanie zostało potwierdzone przez doczesne laboratoria jest berberyna alkaloidu izochinolinowego. Naturalna berberyna obecna jest w wielu roślinach na przykład w żółtej winorośli, korkowcu amurskich czy argemonie meksykańskim.

Berberyna w obecnych czasach jest używana zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Przyjmuje się ją w różnych formach, jednak najczęściej spotykane są preparaty z berberyną w formie tabletek. W ranking berberyny najczęściej wymienia się preparaty zawierające chlorowodorek berberyny, który uważany jest za bardziej biodostępny. Dzięki swoim właściwościom leczniczym, regulującym, wzmacniającym, odchudzającym i zapobiegającym starzeniu się, suplement z berberyną jest niezwykle popularny wśród osób chorych na przewlekłe schorzenia oraz dbających o zdrowy styl życia.

Najlepsza berberyna 2022

Berberyna HCL – co to jest? Co ją wyróżnia?

Berberyna która najlepsza? Jaką wybrać?

Berberyna która najlepsza? Jaką wybrać?

Berberyna HCL to odmiana występująca w postaci chlorowodorku. W rankingu berberyny odmiana HCL uważana jest za tą, która wykazuje najlepsze właściwości i dużo lepszą biodostępność. Dzięki temu substancja lepiej się wchłania, a tym samym efekty jej stosowania są bardziej widoczne. W porównaniu do suplementów zawierających siarczan berberyny skuteczność może być wyższa nawet 9-krotnie! Należy tu jednak zachować ostrożność. Niektóre suplementy zawierają jedynie część berberyny w stosunku do innych substancji. Zawsze należy zwrócić uwagę na zawartość czystej substancji w jednej tabletce.

Berberyna – działanie i właściwości lecznicze

Berberyna dzięki swojej unikalnej budowie oddziałuje na kwasy nukleinowe, białka, receptowy, a nawet DNA. Niektóre publikacje wskazują, że może ona zmieniać sposób funkcjonowania komórki i stabilizować go, przez co przyczynia się do zatrzymania rozwoju zmian rakowych. Poza tym berberyna wykazuje niezwykle silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgrzybiczne. To jednak nie wszystko. Ta niecodzienna substancja potrafi również regulować poziom cukru we krwi, wykazuje działanie hamujące procesy starzenia komórek oraz pozwala na uregulowanie gospodarki lipidami.

Wszelkie prozdrowotne korzyści ze stosowania berberyny sprawiają, że jest ona używana wspomagająco w leczeniu cukrzycy, różnego rodzaju zaburzeń odporności, w atakach grzybic, a ostatnio zintensyfikowano badania, aby wprowadzić ją do standardowego leczenia raka. Ponadto podejmowane są próby załagodzenia choroby Parkinsona poprzez doustne zażywanie berberyny, która ma docelowo regulować mikroflorę jelitową i blokować możliwość rozwoju chorób. Takie eksperymenty z powodzeniem przeprowadzono już na myszach, którym aplikowano berberynę. Wielu badaczy zauważa też potencjał berberyny w leczeniu zwyrodnień stawów i regeneracji kości. Mnogość zastosowań tej substancji jest na ten moment bardzo długo, a naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i nadal aktywnie poszukują dalszych zastosowań berberyny.

Berberyna – zastosowanie

Berberyna w tym momencie stosowana jest w charakterze suplementu diety, który używa się wspomagająco w licznych schorzeniach. Na co działa berberyna? Rankingi berberyny pokazują, że jest ona najczęściej stosowana w celu poprawy wyglądu sylwetki. Jest to zastosowanie najbardziej popularne, jednak zdecydowanie nie najciekawsze.

Berberyna na cukier

Jednym z najdokładniej opisanych efektów stosowania berberyny jest jej wpływ na uregulowanie poziomu cukru we krwi. Berberyna wspomaga proces rozkładu cukrów we krwi, obniża produkcje cukrów w wątrobie, a także reguluje pracę jelit poprzez usprawniony rozkład węglowodanów w jelitach. Wszystko to sprawia, że gospodarka cukrowa jest bardziej stabilna. W sposób wspomagający działa również na trzustkę, która wydziela więcej insuliny.

Berberyna na jelita

Berberyna wykazuje działanie regulujące na cały układ pokarmowy. Badania pokazują, że dzieje się tak przez wzgląd na oddziaływanie na mikroflorę jelitową. Jej działanie najprawdopodobniej zwiększa liczebność bakterii Akkermansia muciniphila, które rozkładają w organizmie mucynę jelitową. Udowodniono, że te bakterie potrafią wspomagać leczenie cukrzycy, stanów zapalnych oraz optymalizować całą pracę układu pokarmowego.

Berberyna na pasożyty

Berberyna wykazuje ogólne działanie usprawniające prace całego organizmu. Dzięki temu można ja stosować wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju pasożytów, jednak nie powinna być to główna substancja lecznicza. Berberyna na grzybicę stosowana jest podobnie. Wykazano też, że w niektórych postaciach grzybicy, jak grzybica pochwy czy przełyku, może ona hamować namnażanie się grzybów.

Berberyna a niedoczynność tarczycy

Berberyna pozwala na wyregulowanie insuliny. Na pytanie, czy ktoś stosował berberynę na tarczycę, odpowiedz jest twierdząca. Berberyna standaryzowana wykazuje naprawdę dobre właściwości stymulujące tarczyce i zmniejszające objawy choroby. Należy pamiętać jednak, że stosuje się ją wraz z innymi lekami koniecznie po konsultacji lekarskiej.

Berberyna na odchudzanie

Berberyna świetnie sprawdza się podczas diet redukcyjnych. Efekt odchudzający berberyny polega na szybszym spalaniu tłuszczu oraz regulacji całego organizmu. Dzięki temu jelita pracują wydajniej, zwiększa się metabolizm, a kilogramy spadają. Berberyna ma opinie jednego z niezwykle efektywnych usprawniaczy odchudzania. Berberyna po treningu pozwala aktywniej wydatkować energię i wpływa na enzymy odpowiedzialne za prawidłowe budowanie mięśni. Niestety berberyna nie pomoże na przyrost masy mięśniowej, jednak z powodzeniem możemy z jej pomocą rzeźbić mięśnie.

Jaka berberyna najlepsza przy odchudzaniu? Sprawdź ranking

Jaka berberyna najlepsza przy odchudzaniu? Sprawdź ranking

Berberyna – jaką wybrać, która berberyna najlepsza?

Jak pokazuje ranking berberyny najefektywniejszy jest chlorowodorek substancji. Charakteryzuje się on lepszą wchłanialnością w jelitach, dzięki czemu substancja ma szanse lepiej zadziałać. Z drugiej strony jednak siarczan berberyny o wiele skuteczniej stymuluje do produkcji mikroflory jelitowej, co jest korzystne przy stanach zapalnych, problemach z trzustką i układem pokarmowym.

Z punktu widzenia leczniczego najlepiej sprawdza się berberyna w formie ekstraktu. Taka berberyna w kapsułkach zawiera aż do 98% czystej substancji bez zbędnych dodatków. Berberynę z cynamonem można stosować w przypadku cukrzycy, gdyż wspomaga on prawidłową gospodarkę cukrami.

Berberyna dla dzieci występuje zwykle w formie kropli, które działają wspomagająco na organizm. Efekty po optymalnym czasie stosowania to wzmocnienie organizmu i rzadsze zachorowania na różne sezonowe choroby. Należy jednak uważać i odpowiednio zmniejszyć dawkę podawaną pociechom.

Berberyna – dawkowanie

Odpowiednie dawkowanie lekarstw i suplementów diety jest kluczowe dla zachowania zdrowia i otrzymania optymalnych efektów stosowania. Jak przyjmować berberynę? Najczęściej zaleca się przyjmowanie suplementu 3 razy dziennie w okresie przed posiłkiem. Jednorazowa dawka powinna wynosić od 300 do 500 mg.

Ile berberyny dziennie można przyjąć maksymalnie? Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, maksymalna dawka berberyny dla zdrowego człowieka wynosi 1500 mg dziennie. Jednorazowe przekroczenie może spowodować lekkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które mijają po wydaleniu substancji. Bezwzględnie nie można jednak regularnie przekraczać zalecanych dawek. Takie zachowanie może narazić pacjenta na naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne.

Berberyna – skutki uboczne i działania niepożądane

Najlepsza berberyna na odchudzanie- którą wybrać?

Najlepsza berberyna na odchudzanie- którą wybrać?

Berberyna jest uznawana za substancję leczniczą, która pomaga w walce z wieloma schorzeniami i wykazuje niebywały potencjał w niwelowaniu szeregu negatywnych dolegliwości ze strony organizmu. Pomimo niewątpliwych zalet tej substancji, jak każdy lek ma ona jednak swoje skutki uboczne, które objawiają się po przekroczeniu dopuszczalnej dawki. Oznacza to, że jeżeli dokładnie zweryfikujemy, ile dziennie berberyny jest bezpieczne dla zdrowia, nie powinny one wystąpić.

Do najczęstszych objawów przedawkowania należą bóle brzucha i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym zatwardzenia, biegunki i wymioty. Może również dojść do hipoglikemii, to znaczy obniżenia poziomu cukru do niebezpiecznie niskiego poziomu. Nasilenie tego typu objawów powinna skutkować natychmiastowym odstawieniem berberyny i zwróceniem się do lekarza. Objawy w nielicznych przypadkach mogą się bowiem nasilić i spowodować ciężkie uszkodzenia wątroby lub układu pokarmowego.

Nie powinno też stosować się berberyny razem z metforminą, gdyż substancje te mogą na siebie oddziaływać wzajemnie zwiększając swoje działanie i wywoływać bóle brzucha, wymioty i biegunki.

Gdzie kupić berberynę?

Podobnie jak większość suplementów diety berberynę najlepiej kupować w aptece lub renomowanych sklepach internetowych. Zyskujemy wtedy pewność, że tabletki z berberyną były prawidłowo przechowywane oraz są odpowiedniej jakości. Niestety na rynku funkcjonuje dużo oszustów, którzy handlują podrobionymi suplementami, które zawierają znikome ilości substancji czynnej lub nie zawierają jej wcale. Przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegokolwiek suplementu diety powinno się więc zweryfikować jego pochodzenie i upewnić, że na pewno będzie bezpieczny dla zdrowia. Zdarzało się już niestety, że zakupione u niepewnego sprzedawcy środki okazywały się mieć zupełnie inny niż deklarowany skład lub w wyniku nieprawidłowego przechowywania straciły swoje wartości lecznicze. Rankingowa berberyna została pod tym kątem zweryfikowana i sprawdzona wielokrotnie, stąd pewność wysokiej jakości produktu.

Najczęściej zadawane pytania na temat berberyny

Jaka jest cena berberyny?

Berberyna należy do suplementów w umiarkowanej cenie. W najtańszej opcji za 90 tabletek zapłacimy nieco ponad 15 złotych, a w najdroższej 189 złotych za tę sama pojemność opakowania.

Jak stosować berberynę?

Berberynę zażywa się najczęściej 3 razy dziennie w dawce od 300 do 500 mg, najlepiej przed zjedzeniem posiłku. Należy zwrócić uwagę, aby pojemność kapsułek nie była większa, ponieważ zaleca się nieprzekraczanie 1500 mg berberyny na dobę.

Jaka berberyna jest najlepsza?

Każdy rodzaj berberyny ma lecznicze właściwości, jednak poszczególne produkty mogą różnić się pod względem wchłanialności. Obecnie za jeden z najlepszych produktów, w tej kategorii uznaje się berberynę w postaci HCL, czyli chlorowodorku.

Berberyna rano czy wieczorem?

Berberyna to związek, którego działanie opiera się na długofalowym, regularnym przyjmowaniu. Preparat powinno się zażywać 3 razy dziennie przed posiłkami, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak działa berberyna?

Berberyna zawiera szereg związków, które przez wzgląd na swoją biodostępność wpływa na gospodarkę enzymami, przez co wykazuje działanie na cały organizm. Właściwości te sprawiają, że odzyskuje on równowagę na wielu płaszczyznach.

Berberyna a tarczyca

Suplement zawierający berberynę wpływa korzystnie na osoby chore na hashimoto. Dzięki jej regularnemu stosowaniu objawy są łagodniejsze, a powikłania mniej prawdopodobne.

Berberyna a karmienie piersią

Obecnie brak jest dokładnych danych na temat wpływu berberyny na ciąże i karmienie piersią. Istnieją jednak publikacje, które wskazują, że lepiej odstawić preparat w takich sytuacjach, gdyż brakuje jeszcze badań.

Berberyna a cukrzyca

Suplementy z berberyną skutecznie stymuluje wychwyt glukozy z tkanek mięśniowych oraz skutecznie imituje insulinę. To sprawia, że pozom cukru jest bardziej zrównoważony, a jego kontrola łatwiejsza.

Berberyna a antyoksydacja

W licznych badaniach udowodniono, że berberyna wykazuje naprawdę silne właściwości antyoksydacyjne. Jej działanie zapobiega starzeniu się skóry i zachowuje promienny wygląd.

 

Bibliografia:

  1. Tillhon, Micol & Guamán Ortiz, Luis & Lombardi, Paolo & Ivana, Anna. (2012). Berberine: New perspectives for old remedies. Biochemical pharmacology. 84. 1260-7. 10.1016/j.bcp.2012.07.018.
  2. Xu, X., Yi, H., Wu, J., Kuang, T., Zhang, J., Li, Q., … & Fan, G. (2021). Terapeutyczny wpływ berberyny na choroby metaboliczne: Zarówno dane farmakologiczne, jak i dowody kliniczne. Biomedycyna i farmakoterapia, 133, 110984.
  3. Kong, Y., Li, L., Zhao, LG, Yu, P. i Li, DD (2022). Przegląd Patentowy berberyny i jej pochodnych o różnych działaniach farmakologicznych (2016-2020). Ekspertyza dotycząca patentów terapeutycznych, 32 (2), 211-223.
  4. Sun, H., Ansari, MF, Fang, B. i Zhou, CH (2021). Naturalne benzimidazole hybrydyzowane z berberyną jako nowe unikalne środki bakteriobójcze przeciwko Staphylococcus aureus. Dziennik Chemii Rolno-Spożywczej69 (28), 7831-7840. Zhang H, Wei J, Xue R, Wu JD, Zhao W, Wang ZZ, Wang SK, Zhou ZX,
  5. Song DQ, Wang YM, Pan HN, Kong WJ, Jiang JD.Berberine lowers blood glucose in type 2 diabetes mellitus patients through increasing insulin receptor expression. Metabolism. 2010 Feb;59(2):285-92.