Ranking kreatyn 2022
Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety, stosowanych zarówno przez zawodowych sportowców jak i tych, którzy swoją przygodę z ćwiczeniami dopiero zaczynają. Rozpoczynając treningi czy to w domu, czy na siłowni, wiele osób zastanawia się, jaką kreatynę wybrać. W sklepach dostępnych jest wiele odżywek tego typu, oferowanych przez szerokie grono producentów. Ponadto, wybór kreatyny utrudniony jest przez fakt, że występuje ona zarówno w formie proszku, jak i tabletek. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką kreatynę warto kupić, czym różnią się poszczególne jej rodzaje oraz to, czym charakteryzować powinna się dobra kreatyna.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to jeden z pierwszych suplementów, po jakie sięga praktycznie każdy, kto rozpoczyna pracę nad swoim ciałem. Kreatyna naturalnie występuje w ludzkich mięśniach, stanowiąc jeden z elementów wspomagających budowanie tkanki mięśniowej. Odżywka ta cechuje się silnym działaniem anabolicznym. Co daje kreatyna i kiedy warto po nią sięgnąć? Kreatyna odpowiedzialna jest za magazynowanie energii w mięśniach. Odpowiednie dawkowanie kreatyny powoduje zwiększenie wydolności mięśni, co w praktyce przekłada się na większą wytrzymałość oraz siłę podczas treningu.

Mimo tego, że związek ten występuje naturalnie w naszym organizmie, jego ilość nie jest wystarczająca, aby w pełni wykorzystać potencjał naszych mięśni. Regularna suplementacja kreatyną zalecana jest wszystkim tym, którzy poddają swoje ciało zwiększonemu wysiłkowi. Dotyczy to nie tylko osób podnoszących ciężary, ale także tych, którzy regularnie grają w piłkę, biegają czy pływają. Dlaczego? Ponieważ kreatyna skutecznie redukuje zmęczenie, chroni przed skurczami oraz zwiększa wydolność mięśni.

Kreatyna – Ranking i cena 2022

Wybór najlepszej kreatyny nie jest łatwy i doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Organizm każdego z nas jest inny, inaczej reaguje na różnego typu suplementy, dlatego mimo wszystko zalecamy dokładne zapoznanie się ze wszystkimi produktami w naszym rankingu. Tworząc ranking kreatyn pod uwagę braliśmy nie tylko cenę, ale także opinie, ilość zakupów, zaufanie producenta i skład poszczególnych kreatyn. Poniżej ranking najchętniej wybieranych kreatyn na rynku.

Ranking najlepszych kreatyn 2022

Polecane kreatyny w 2022

Kreatyna a odchudzanie

Kreatyna zalecana jest również dla osób, które są na tzw. redukcji tkanki tłuszczowej, czyli najzwyczajniej się odchudzają. Kreatyna w tym przypadku zabezpieczy mięśnie przed rozkładem, wymuszając na organizmie spalenie w pierwszej kolejności energii zmagazynowanej jako tłuszcz. Regularne przyjmowanie kreatyny buduje beztłuszczową masę mięśniową, wspomagając jednocześnie redukcję tkanki tłuszczowej. W tym drugim przypadku często suplementacja kreatyną łączona jest ze „spalaczami” tłuszczu do uzyskania jeszcze lepszego efektu. Sprawdź również nasz poradnik – kreatyna na masę.

Suplementacja kreatyną przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, jednak w zależności od płci, przyjmowana dawka będzie różna. Informacje odnośnie dawkowania różnią się również od typu kreatyny, dlatego oprócz sprawdzenia, jaką kreatynę kupić, zawsze warto zwrócić uwagę na jej dawkowanie. Więcej w naszym poradniku – kreatyna na redukcji.

Najlepsza kreatyna

Nawet najlepsza kreatyna nie da efektów, jeżeli nie zaczniemy regularnie ćwiczyć.

Rodzaje kreatyny – jaką kreatynę wybrać?

Podobnie jak w przypadku innych suplementów dla sportowców, tak i w przypadku kreatyny wyróżnić możemy kilka najpopularniejszych typów, różniących się budową i składem, efektywnością działania, rozpuszczalnością w organizmie i przede wszystkim ceną. Najpopularniejsze rodzaje kreatyny to:

  • Monohydrat – najpopularniejszy rodzaj kreatyny dostępnej obecnie na rynku. Wielokrotnie przebadany przez specjalistów pod kątem bezpieczeństwa i korzyści, jakie przynosi regularna suplementacja. Cechuje się silnym działaniem anabolicznym. Skutecznie zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni. Monohydrat kreatyny zwiększa retencję wody w komórkach mięśniowych powodując szybki przyrost wizualny mięśni. Efekty stosowania monohydratu kreatyny widoczne są stosunkowo szybko od rozpoczęcia suplementacji. Niestety, nie są one trwałe, a efekty znikają szybko pod odstawieniu suplementu. W związku z tym, monohydrat często łączy się beta-alaniną, ułatwiającą transport kreatyny do komórek mięśniowych.
  • Jabłczan – drugi w kolejności pod kątem popularności rodzaj kreatyny dostępny w sklepach. Stanowi on połączenie cząstek kreatyny i kwasu jabłkowego. Występuje zarówno w formie dobrze rozpuszczalnego proszku, jak i tabletek. Jabłczan kreatyny nie zatrzymuje wody w organizmie, dlatego suplementacja nie przekłada się na tak szybki i widoczny wzrost mięśni, jak w przypadku monohydratu. Co jednak ważne, jabłczan kreatyny przynosi znacznie trwalsze efekty w postaci siły i wytrzymałości mięśni, nawet po odstawieniu suplementu. Ponadto, wykazuje on również właściwości antykataboliczne, odpowiadające za zabezpieczenie mięśni przed rozpadem podczas odchudzania.
  • Cytrynian – podobnie jak jabłczan, nie zatrzymuje wody w tkance mięśniowej. Stanowi połączenie cząstek kreatyny i kwasu cytrynowego. Regularna suplementacja pozwala na zwiększenie siły, wytrzymałości oraz beztłuszczowej masy mięśniowej. W przeciwieństwie do jabłczanu, cytrynian poddany został znacznie mniejszej ilości badań pod kątem długotrwałej suplementacji.
  • Chlorowodorek kreatyny – to połączenie cząstek kreatyny i kwasu chlorowodorowego. Jest to jedna z najlepiej rozpuszczalnych form kreatyny. W przeciwieństwie do monohydratu, chlorowodorek umożliwia większą biodostępność dla tkanki mięśniowej. Skutecznie wspiera odbudowę tkanki mięśniowej przy jednoczesnej redukcji kwasu mlekowego, odpowiadającego za tzw. zakwasy. Kreatyna HCl nie zatrzymuje wody w organizmie. Polecana jest głównie tym, który zależy na rzeźbieniu masy mięśniowej, bez jej nadmiernego przyrostu.

Każda z wymienionych form kreatyny zapewnia inne efekty. To, jaką kreatynę wybierzemy, zależy głównie od efektów jakie chcemy uzyskać- czy będzie to szybki przyrost masy mięśniowej, zabezpieczenie mięśni podczas redukcji czy rzeźba, przyswajalność każdego z suplementów może różnić się u poszczególnych osób, ze względu na indywidualne przyswajanie każdego organizmu.

Kreatyna – dawkowanie

Dawkowanie kreatyny to kwestia bardzo indywidualna, dlatego ciężko jest powiedzieć, ile kreatyny należy przyjmować, by uzyskać szybkie i trwałe efekty. Badania wykazują, że najskuteczniejszym sposobem przyjmowania tego suplementu jest metoda „loading method”, czyli metoda ładowania mięśni. Podczas tego procesu przyjmuje się 0,3g kreatyny na każdy kilogram masy ciała na dzień. Dla przeciętnej osoby dorosłej, będzie to oznaczało od 15 do 30 gram kreatyny na dzień. W początkowej fazie suplementacji zaleca się rozbicie tej dawki na 3-4 porcje. Takie dawkowanie nie powinno być jednak stosowane dłużej niż 7 dni. Po ok. tygodniu mięśnie są już dostatecznie nasycone kreatyną, dlatego też po tym czasie zaleca się przejście do suplementacji podtrzymującej, podczas której przyjmować powinno się od 3 do 5 gram kreatyny na dobę.

Drugą metodą dawkowania kreatyny jest przyjmowanie mniejszych dawek – od 2 do 3 gramów dziennie przez ok 28-30 dni. Ta metoda jednak nie przynosi tak widocznych rezultatów, jak w przypadku tej polegającej na ładowaniu mięśni.

Kiedy przyjmować kreatynę?

  • W dni treningowe kreatynę należy przyjmować bezpośrednio przed, jak i po treningu. W tym czasie wchłanialność składników odżywczych jest znacznie większa, co pozytywnie wpływa na budowanie tkanki mięśniowej.
  • W dni nie treningowe kreatynę zaleca się przyjmować pierwszą porcję na czczo przed śniadaniem, a drugą na ok 20-30 min przed głównym posiłkiem
Jaka kreatyna najlepsza?

Ranking kreatyn pozwoli Ci wybrać najlepszy suplement w najlepszej cenie.

Kreatyna w tabletkach czy w proszku?

Wiele osób rozpoczynających suplementację kreatyną zastanawia się, która forma będzie najlepsza – w proszku czy też w tabletkach. To, jaka kreatyna będzie dla nas najlepsza zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. Głównym czynnikiem decydującym o tym, jaką kreatynę wybrać, powinna być wygoda stosowania. Kreatyna w tabletkach jest wygodna w stosowaniu, jednak jej przechowywanie wymaga szczególnej ostrożności. Tabletki z kreatyną powinny być przechowywane w miejscu suchym, aby te nie miały styczności z wilgocią. Kreatyna w proszku to doskonała opcja dla tych, którzy oprócz tego suplementu przyjmują również aminokwasy rozgałęzione BCAA, bowiem w jednym shakerze mogą połączyć oba te składniki.

Czy kreatyna szkodzi? Czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Zaczynając przygodę z suplementacją wiele osób zastanawia się, czy kreatyna szkodzi, czy jest dobra dla zdrowia, jakie są skutki uboczne jej stosowania i kiedy można spodziewać się efektów. Często pojawia się również pytanie, jaka kreatyna jest najbezpieczniejsza. Wszystkie te pytania są zasadne, bowiem zanim zaczniemy stosować jakiś suplement czy odżywkę, warto sprawdzić jakie może mieć działanie na nasz organizm.

Suplementacja kreatyną jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu, co zostało potwierdzone w licznych badaniach naukowych. Stosowanie zalecanych dawek oraz interwałów czasowych w poszczególnych cyklach nie wypływa negatywnie na nasz organizm. Ponad to może być stosowana przez kobiety. Więcej w poradniku – kreatyna dla kobiet.

Jaka kreatyna jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy podczas stosowania tego suplementu. W sklepach dostępnych jest wiele form kreatyny, każda z nich kierowana jest do innej grupy osób. Zanim zdecydujesz się na zakup, odpowiedz sobie na pytanie, czy planujesz redukcję, rzeźbę czy szybki i widoczny przyrost mięśni. Dopiero wtedy będzie można podjąć decyzję, jaką kreatynę wybrać i która będzie dla Ciebie najlepsza.

Jeżeli wiesz co chcesz osiągnąć, lecz nadal nie wiesz jaka kreatyna będzie najlepsza, sprawdź nasz ranking kreatyny dostępny poniżej. Znajdziesz w nim najchętniej wybierane, sprawdzone i najlepsze kreatyny dostępne obecnie na rynku.