Yerba Mate to napój, który przez wielu uważany jest za zdrowszą alternatywę kawy. Znany jest również ze swoich zdrowotnych właściwości, a niektórzy traktują go wręcz jako magiczny. Ranking Yerba Mate pokazuje, że z roku na rok spożycie tego naparu rośnie. W poniższym poradniku znajdziesz informację, czy warto pić Yerba Mate, jakie właściwości zdrowotne ma Yerba Mate oraz sprawdzisz, która Yerba jest najlepsza w naszym rankingu 2022.

Co to jest Yerba Mate?

Herbata Yerba Mate, czyli zaparzone liście ostrokrzewu paragwajskiego to znany na całym świecie napój, który doceniany jest za swoje właściwości zdrowotne. Napar przygotowuje się z liści Ilex Paraguariensis, który przez rdzenne ludy uważany był za leczniczy. Roślina hodowana jest w prawie całej Ameryce Południowej i tam również tradycyjnie się ją spożywa.

Jak pokazuje ranking Yerba Mate 2022, jej popularność ciągle rośnie, a właściwości zdrowotne są coraz lepiej zbadane. Prace naukowe na temat Yerby pokazują, że naprawdę warto ją pić. Wiele schorzeń może być łagodzona dzięki jej mocy, a picie jej profilaktycznie kilkakrotnie zmniejsza prawdopodobieństwo chorób.

Właściwości zdrowotne Yerba Mate

Dobra Yerba Mate jest ceniona głównie ze względu na właściwości pobudzające oraz stymulujące, które zawdzięcza zawartości kofeiny. W suchej Yerbie jest jej od 0,5 do około 2,5%. Działanie Yerba Mate jest jednak inne niż w przypadku kawy. Napój ten charakteryzuje się dużo dłuższym, ale nieco słabszym pobudzeniem. W porównaniu do kawy, pobudzenie po wypiciu Yerba Mate odczuwamy z lekkim opóźnieniem. Dlatego, jeżeli chcemy spożywać Yerba Mate zamiast kawy w celu pobudzenia, powinniśmy wypić ją nieco wcześniej.

Warto jednak zmienić swoje nawyki, ponieważ dobra Yerba Mate ma zdecydowanie więcej korzyści ze spożywania niż kawa. Przede wszystkim dostarcza nam ona witamin i minerałów, między innymi witaminy C, witamin z grupy B, magnezu, niacyny, cynku i fosforu. Herbata Yerba Mate zawiera też flawonoidy, które działają przeciwnowotworowo oraz antyoksydacyjne. Dowiedziono również, że Yerba zmniejsza poziom złego cholesterolu, zapobiegając miażdżycy, a także pomaga w walce z otyłością. Wykazuje również właściwości wspomagające pracę układu sercowo-naczyniowego oraz regulujące poziom cukru we krwi. Można także wskazać dowody, które sugerują, że jest pomocna w walce z grzybami, wirusami i bakteriami.

Jak wybrać dobrą Yerba Mate? Skąd wiadomo, jaka Yerba jest dobra, a której lepiej nie kupować? Sprawdź ranking Yerba Mate 2022 w którym zamieściliśmy najchętniej wybierane, najlepiej oceniane i najlepsze Yerba Mate, dostępne obecnie w sklepach w przystępnych cenach.

Ranking Yerba Mate 2022

Zalety i wady Yerba Mate

Ranking Yerba Mate 2022 stworzony został w oparciu jakość liści, opinie użytkowników, cenę czy samą mieszankę liści Yerba Mate. Uwzględniliśmy w nim najlepszą Yerbę, którą chętnie sami pijemy. Jakie zalety ma Yerba Mate, a jakie wady? Czy warto pić Yerba Mate i dlaczego?

Zalety Yerba Mate

  • wspomaga odchudzanie,
  • poprawia wygląd skóry
  • spowalnia starzenie się,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • reguluje poziomu cukru we krwi,
  • poprawienia koncentrację,
  • wspomaga trawienie,
  • oczyszcza organizmu.

Wady Yerba Mate

  • działa wolniej niż kawa, jednak dużo dłużej,
  • Yerba Mate w ciąży można pić po konsultacji z lekarzem,
  • po spożyciu zdecydowanie częściej trzeba udawać się do toalety, ponieważ działa moczopędnie.

Podsumowując, spożywanie Yerba Mate nie ma zbyt wielu minusów. Regularne picie napoju sprzyja pięknej sylwetce i oczyszcza organizm. Herbata yerba jest polecana osobom w każdym wieku, a jej właściwości zdrowotne potwierdziły liczne badania. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak przypadku kawy czy innych napojów z kofeiną, należy zachować zdrowy umiar w przypadku jej spożycia.

Najlepsza Yerba Mate Ranking - Jaka Yerba Mate na początek?

Najlepsza Yerba Mate Ranking – Jaka Yerba Mate na początek?

Co daje picie Yerba Mate?

Główne zastosowanie Yerba Mate to wspomaganie procesu odchudzania oraz oczyszczanie organizmu z wszelkich wirusów, bakterii i grzybów. Jak pokazują rankingi Yerba Mate, to właśnie z tych powodów wiele osób decyduje się rozpocząć przygodę z naparem. Inne pozytywne skutki picia Yerba Mate to między innymi obniżenie ciśnienia, poprawa wyglądu cery, wolniejsze starzenie i lepszy nastrój.  

Yerba Mate a odchudzanie

W rankingach Yerba Mate odchudzanie to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na popularność naparu. Yerba Mate na odchudzanie polecają gwiazdy oraz trenerzy fitness. Dlaczego ta herbata pomaga w walce z dodatkowymi kilogramami? Dzieje się tak przez wzgląd, gdyż składniki Yerby hamują aktywność lipazy trzustkowej, która jest odpowiedzialna za trawienie i wchłanianie się tłuszczy. Ponadto Yerba wspomaga proces trawienia oraz reguluje poziom cukru we krwi, co wpływa na mniejsze łaknienie. Dzięki temu przemiana materii jest szybsza, a osoby spożywające Yerba Mate szczuplejsze.

Rodzaje Yerba Mate

Na rynku jest kilka rodzajów Yerba Mate, a każdy z nich charakteryzuje się unikalnym smakiem i aromatem. Początkujący na pewno powinni być zainteresowani zestawem startowym do Yerba Mate, który zawiera różne rodzaje herbaty oraz akcesoria do jej zaparzania. Takie startery świętują triumfy w każdym rankingu Yerba Mate.

Główne rodzaje Yerba Mate to:

  • argentyńska o łagodnym smaku,
  • paragwajska o dymnym aromacie i zdecydowanym smaku,
  • brazylijska wyróżniająca się świeżością i słodkawym smakiem,
  • urugwajska o średnim aromacie, bardzo drobno zmielona.

Wielu smakoszy twierdzi, że dla początkujących najlepsza Yerba Mate, to odmiana argentyńska. Jest dość łagodna, jednak ma wszelkie zalety Yerby.

Smak Yerba Mate

Niektórym osobom nie odpowiada smak Yerba Mate, jednak chcieliby korzystać z jej właściwości. Jak poprawić smak Yerba Mate? Poprzez dodatki! Standardowy skład Yerba Mate to 100% suszu z ostrokrzewu paragwajskiego. Można jednak kupić ją w wariancie smakowym, zawierającym przeróżne dodatki. Na przykład Yerba Mate z guaraną, która dodaje do naparu yerby dodatkowej mocy, uwydatniając dodatkowo smak. W sklepach spotkać możemy również owocową Yerba Mate z takimi dodatkami jak skórka z pomarańczy, wiórki kokosowe, pomelo, ananas, jagody goji, kwiaty malwy, kwiaty piwonii, skórka cytryny, mięta, trawa cytrynowa czy piołun.  Takie smakowe Yerba Mate to naprawdę mocna pozycja we wszystkich rankingach Yerba Mate. Yerbę możemy jednak spotkać w naprawdę wielu wariantach ziołowych, tropikalnych i owocowych. Mnogość aromatów jest niezliczona i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Yerba Mate czy kawa?

W wielu rankingach Yerba Mate pada pytanie o to, co jest lepsze. Kawa czy Yerba, a może kofeina w tabletkach? Jeżeli chodzi o właściwości zdrowotne, zdecydowanie lepiej pić Yerba Mate, jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z kawy, która zawiera sporą dawkę antyoksydantów.

Dlaczego Yerba jest lepsza od kawy? Przede wszystkim przez wzgląd na dużą zawartość mikroelementów, które kawa zwykle wypłukuje. Dobra Yerba Mate ma też przewagę, jeżeli chodzi o czas działania oraz brak nagłego wyczerpania energii. Poza tym najlepsza Yerba Mate wprawia w doskonały nastrój, a wszystko to dzięki dużej zawartości magnezu. To właśnie dzięki niemu poprawia się humor, a dzień staje się dużo przyjemniejszy.

Niezależnie jednak, czy preferujemy Yerba Mate, czy kawę na pewno nie należy z żadnym z nich przesadzać. Poleca się tez unikanie napojów słodzonych zawierających kofeinę. Te bomby kaloryczne zawierają w sobie wiele szkodliwych substancji, których zażywanie może być naprawdę niekorzystne dla organizmu.

W czym pić Yerba Mate?

Wiele rankingów Yerba Mate pokazuje specjalistyczne kubki do picia Yerba Mate. Nie jest jednak prawdą, że musimy posiadać cały zestaw do parzenia Yerba Mate. Oczywiście tradycyjne tykwy do Yerba Mate dodają magii do całej ceremonii picia naparu, jednak nie są wymagane. Jedynym obowiązkowym elementem jest bombilla, bez której picie Yerby jest po prostu niekomfortowe. Pojemnik na Yerba Mate może być za to dowolny. Dla początkujących poleca się ceramiczną materę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaparzyć herbatę w zwykłym kubku. Do całego procesu przydaje się też termometr do Yerba Mate, który pozwoli nam dokładnie określić temperaturę wody.

Bombilla do Yerba Mate

Jak już zostało wspomniane, bombilla do Yerba Mate jest elementem, bez którego ciężko wypić napar. Bombilla, czyli inaczej słomka do Yerba Mate, pełni funkcję filtrującą. Taka rurka do Yerba Mate, zakończona jest okrągłym siteczkiem, które ma za zadanie zatrzymywać cząstki suszu.

Najlepsza bombilla do Yerba Mate - jak słomka do Yerby najlepsza?

Najlepsza bombilla do Yerba Mate – jak słomka do Yerby najlepsza?

Tykwa do Yerba Mate

Tykwa to najbardziej popularne naczynie do Yerba Mate. W języku tradycyjnym nazywa się ją kalebasa. Znajdziemy ją w każdym sklepie sprzedającym Yerba Mate. Przed pierwszym użyciem powinno się ją odpowiednio przygotować, zaparzając w niej Yerbę i pozostawiając ją w środku całą noc. Po wstępnym wyparzeniu tykwy należy ją dokładnie umyć, a następnie przygotować już właściwy napar yerby do picia.

Najlepsza tykwa do Yerba Mate - jaki kubek (naczynie) do Yerba Mate?

Najlepsza tykwa do Yerba Mate – jaki kubek (naczynie) do Yerba Mate?

Jak parzyć Yerba Mate? Przygotowanie naparu

Zaparzanie Yerba Mate dla początkujących może być nieco problematyczne. W Polsce dość powszechnym jest zalewanie każdego rodzaju herbaty wrzątkiem, stąd wiele jest niejasności, jak zaparzyć Yerbę. Ranking Yerba Mate pokazuje, jak powinno się przygotowywać ten niezwykły napój. Najbardziej istotną kwestią jest temperatura wody, która powinna wahać się pomiędzy 70, a 80 stopni Celsiusza. Dlaczego? Po pierwsze i najważniejsze straci ona część kofeiny oraz cennych mikroelementów. Po drugie (co jest jeszcze ważniejsze) nie będzie tak smaczna, gdyż jej smak jest wtedy nieprzyjemnie intensywny. Najlepiej samemu się o tym przekonać zaparzając dwie porcje w różnych temperaturach. Wyniki naprawdę potrafią zaskoczyć.

Temperatura parzenia Yerba Mate to jednak niejedyny element, który wpływa na ostateczny smak herbaty. Kolejnym jest ilość suszu. Tutaj jest pełna dowolność, jednak raczej nie poleca się zaparzać Yerby w ilości mniejszej niż ⅓ naczynia. Kiedy już wsypiemy odpowiednią dla nas ilość herbaty, zaczyna się magia, która pozwoli nam komfortowo wypić napój. Przechylamy naczynie, tak aby susz osunął się na bok i wlewamy wodę na dno szklanki (nie powinno tam być suszu, naczynie obracamy mniej więcej do kąta 45 stopni). W kolejnym kroku zatykamy bombille i wkładany ją do wody. Teraz możemy już postawić naczynie i napić się Yerby bez ryzyka, że do bombilli dostaną się zatykające ją fusy. Gotowe!

Yerba Mate skutki uboczne picia

Pomimo tego, że picie Yerba Mate jest przez wielu uważane za bardzo zdrowe, napój ten może powodować nieoczekiwane efekty. Negatywne właściwości Yerba Mate, można podzielić na dwie grupy, te związane z ryzykiem raka i te sercowe. W rankingach Yerba Mate wymienia się przede wszystkim zwiększone ryzyko raka krtani i gardła.

Co na to badania naukowe? Raczej nie potwierdzają tych doniesień, chociaż jest w nich część prawdy. Po pierwsze ryzyko raka związane jest z temperaturą pitych napojów. Ryzyko wzrasta wraz ze zwiększeniem spożycia gorącej Yerba Mate, jednak tutaj niespodzianka, dzieje się tak w przypadku każdej gorącej cieczy. Drugim czynnikiem, który badano jest ilość spożytej Yerby. Osiągnięcie podwyższonego ryzyka raka wiązało się z długotrwałym spożywaniem napoju w objętości większej niż 1 litr u kobiet i 0,5 litra u mężczyzn. Zanotowano tutaj około 3-krotnie większe ryzyko zachorowania.

Innym istotnym zarzutem wobec Yerba Mate jest podwyższanie przez nią ciśnienia tętniczego. Niektórzy pijący Yerba Mate odnotowali po jej spożyciu kołatanie serca i ogólną nerwowość. W tej kwestii badania wskazują, że spożywanie Yerba Mate w umiarkowanych ilościach pozostaje bez wpływu na te czynniki.

Należy też wspomnieć, że przedawkowanie Yerba Mate może wiązać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Wiąże się to z zawartością kofeiny, dlatego nie zaleca się spożywania Yerba Mate w ilościach większych niż około 0,5 litra dziennie.

Startowy zestaw Yerba Mate - kubek i słomka do Yerby

Startowy zestaw Yerba Mate – kubek i słomka do Yerby

Yerba Mate a przeciwwskazania

Ogólnie można powiedzieć, że Yerba Mate może pić każdy niezależnie od wieku, czy płci. Istnieje jednak grupa osób, która powinna wystrzegać się naparu lub znacząco go ograniczyć. Głównym powodem przeciwwskazań do spożywania Yerby jest oczywiście kofeina. To właśnie dlatego Yerba Mate dla dzieci jest nieodpowiednia, a kobietom w ciąży i karmiącym radzi się ograniczyć jej spożycie. Na ten napój powinny uważać również osoby z chorobami serca, zwłaszcza jeżeli nie jest to jedyny napój w ich diecie zawierający kofeinę.

Najczęściej zadawane pytania na temat Yerba Mate:

Jak pić yerba mate?

Yerba Mate najlepiej pić w umiarkowanych ilościach, zaparzając susz w temperaturze 70-80 stopni. Korzystnie jest spożywać ją w tykwie za pomocą filtrującej bombilli.

Jak parzyć yerba mate w kubku?

Yerbe parzymy, przechylając kubek i nalewając wody w pustą przestrzeń, w którą następnie wkładamy słomkę do Yerba Mate. Do naczynia wsypujemy 1/3 do 1/2 objętości suszu z ostrokrzewu paragwajskiego.

Yerba mate a kofeina

Yerba Mate zawiera od 0,5 do 2,5% kofeiny w suszu. Sprawia to, że w litrze znajdziemy od 70 do 360 mg kofeiny.

Gdzie kupić yerba mate?

Yerba Matę najlepiej kupować w dobrych internetowych sklepach zielarskich lub na allegro. Można również dostać ją w niektórych herbaciarniach, a nawet marketach, jednak jakość suszu może być niższa.

Ile pić yerba mate?

Zaleca się wypijanie umiarkowanych ilości Yerba Mate. Nie powinno się przekraczać jednego litra naparu, a najlepiej ograniczyć się do 0,5 litra.

Ile sypać yerba mate?

Susz Yerba Mate sypiemy w objętości zależnej od upodobań, od 1/2 naczynia do nawet 3/4 pojemności.

Yerba mate a nadciśnienie

Yerba Mate ma właściwości regulujące ciśnienie, jednak musi być ona spożywana w małych ilościach.

Od ilu lat można pić yerba mate?

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego powinien być pity wyłącznie przez osoby dorosłe.

Czy dzieci mogą pić yerba mate?

Przez wzgląd na zawartość kofeiny nie poleca się, aby dzieci piły Yerba Mate.

Czy yerba mate jest zdrowa?

Yerba Mate zawiera wiele witamin i minerałów, co sprawia, że jest to niezwykle zdrowy napar. Dodatkowo ma właściwości regulujące oraz oczyszczające.

Yerba mate a kawa

Kofeina zawarta w Yerba Mate działa wolniej i dłużej, a substancje odżywcze w Yerbie występują w większej ilości.

Ile kalorii ma yerba mate?

100 gram Yerba Mate zawiera w sobie około 61 kcal. Jest to wartość dla średniej tykwy zapełnionej suszem w 3/4. Nieco więcej kalorii mają warianty owocowe.

Jak smakuje yerba mate?

Yerba smakuje gorzkawo, z nutami drzewnymi i ziemistymi. Występują też wersje słodkawe, a nawet ziołowe i owocowe.

Ile można wypić dziennie yerba mate?

Zazwyczaj powinno się wypijać nie więcej niż dwa średnie naczynia Yerba Mate dziennie.

Czy yerba mate podnosi ciśnienie?

W dużych ilościach Yerba podnosi ciśnienie, jednak pita w umiarkowany sposób reguluje je.

Po jakim czasie działa yerba mate?

Efektów wypicia możemy spodziewać się po około godzinie.

Ile razy można zalewać yerba mate?

Średnio około 3-5 razy albo kiedy straci smak.

Czy można przedawkować yerba mate?

Podobnie jak w przypadku innych napojów z kofeiną Yerbę można przedawkować. Można wtedy doznać typowych efektów dla przedawkowania kofeiny, takich jak kołatanie serca i ogólny niepokój.

Źródła:

  1. Heck, C. I., & De Mejia, E. G. (2007). Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): a comprehensive review on chemistry, health implications, and technological considerations. Journal of food science, 72(9), R138-R151.
  2. Loria, D., Barrios, E., & Zanetti, R. (2009). Cancer and Yerba Mate consumption: a review of possible associations. Revista Panamericana de Salud Pública, 25, 530-539.
  3. Riachi, L. G., & De Maria, C. A. B. (2017). Yerba Mate: An overview of physiological effects in humans. Journal of Functional Foods, 38, 308-320.
  4. Bastos, D. H. M., De Oliveira, D. M., Matsumoto, R. T., Carvalho, P. D. O., & Ribeiro, M. L. (2007). Yerba Mate: pharmacological properties, research and biotechnology. Med Aromat Plant Sci Biotechnol, 1(1), 37-46.