Ranking ZMA - jakie ZMA najlepsze?

Intensywne treningi związane z budową masy ciała, rzeźbieniem sylwetki czy redukcją tkanki tłuszczowej zwiększają zapotrzebowanie naszego organizmu na dodatkowe suplementy diety. Bez względu na to, jakiego rodzaju treningi wykonujesz, trzeba zadbać o to, aby w organizmie nie zabrakło odpowiednich składników odżywczych i witamin. Z każdym kolejnym rokiem na rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety, które mają wspomóc organizm podczas treningów. Zwiększają one wydajność organizmu oraz przyspieszają proces budowania masy mięśniowej. Ich zdawkowe nazwy, jednak często nic nie mówią, a często nawet i brzmią w sposób niezwykle tajemniczy jak ZMA.

Jednym z najchętniej wybieranych suplementów uzupełniających odpowiednie składniki jest ZMA. Co to jest ZMA? Dlaczego warto go stosować? Jakie daje efekty, jakie jest zalecane dawkowanie? Jak działa najlepsze ZMA przed snem oraz jak powinno wyglądać jego stosowanie? O tym napisaliśmy w poniższym poradniku i przygotowaliśmy praktyczny ranking ZMA.

Co to jest ZMA? Co oznacza ten skrót?

Odżywki i suplementy ZMA stanowią połączenie kilku ważnych substancji, które są niezbędne do potreningowej regeneracji organizmu. Mowa o cynku, magnezie oraz witaminie B6, które znajdują się w składzie ZMA. Taką recepturę opracował bowiem Victor Conte, który wynalazł ten produkt. Tak zbilansowana mieszanka sprawia, że suplement wykazuje również inne działanie. ZMA stymuluje bowiem nie tylko wydzielanie testosteronu, ale i innych hormonów anabolicznych, w tym hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu 1, znanego jako IGF-1. Z tego powodu również suplement ten często jest określany jako booster testosteronu.

Substancje znajdujące się w składzie ZMA (cynk, magnez, witamina B6) biorą udział w większości procesów biochemicznych, jakie zachodzą w ludzkim organizmie. Są więc one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warto również wspomnieć, że wskutek intensywnego treningu lub obciążenia organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym, zwiększa się nasze zapotrzebowanie na te mikro- i makroelementy. Ich niedostarczenie może spowodować poważne spustoszenie w organizmie. Dzięki suplementom zawierającym ZMA można się jednak przed tym zabezpieczyć.

ZMA to suplement o zaawansowanej formule, łączący w sobie naturalne minerały anaboliczne, takie jak chelaty magnezu, cynk oraz witaminę B6. Połączenie tych składników w jednym produkcie, jakim jest ZMA, doskonale wspiera odporność oraz chroni organizm i mięśnie przed przeciążeniami i kontuzjami powstałymi podczas treningów. Składniki ZMA z rankingu kompleksowo wspierają organizm, również w kwestii rozbudowy tkanki mięśniowej. Stosowanie dobrego ZMA zaleca się wszystkim tym, którzy prowadzą aktywny tryb życia, mają problemy ze snem, pracują w ciągłym stresie czy mają problemy z prawidłowym odżywianiem się.

W związku z tym, że najlepsze ZMA skutecznie wspiera budowę mięśni, preparat ten zalecany jest nie tylko zaawansowanym sportowcom, ale także tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Ponadto zawarte w suplemencie składniki poprawiają regencję organizmu po każdym treningu, eliminując skurcze mięśni i bóle potreningowe. Dodatkowe korzyści, jakie daje stosowanie rankingowego ZMA to redukcja stresu, poprawienie zdolności umysłowych oraz zwiększenie wydolności organizmu.

Działanie ZMA można zatem uznać za kompleksowe, wspierające nasz organizm nie tylko przed w trakcie czy po treningu, lecz również w czasie, gdy nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej, a jedynie aktywności umysłowe.

Ranking ZMA – opinie i cena 2022

Mając na uwadze fakt, że dobór odpowiedniej suplementacji jest bardzo ważny na każdym etapie zaawansowania treningów, opracowaliśmy ranking ZMA uwzględniający najchętniej wybierane boostery testosteronu dostępne na rynku. Pod uwagę wzięliśmy opinie o ZMA, cenę, skład oraz producenta, czyli wszystko, co powinniśmy samemu sprawdzić, zanim kupimy suplement ZMA. Dzięki nam nie musisz ręcznie szukać informacji o każdym z produktów, wszystko znajdujesz w jednym rankingu ZMA, który dostępny jest poniżej.

Najlepsze ZMA 2022

Suplementacja ZMA – dla kogo?

ZMA to preparat przeznaczony do stosowania zarówno przez osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowanych miłośników siłowni. Suplement diety ZMA można stosować na różnych etapach swojego życia. Ze względu na naturalny skład mogą go używać zarówno osoby młode, jak i dbający o swoją sylwetkę seniorzy. ZMA to suplement na pobudzenie produkcji testosteronu, regenerację oraz zwiększenie wydajności organizmu to jednak nie tylko preparat dla sportowców. Jego stosowanie poleca się również osobom, które:

 • ciężko pracują fizycznie,
 • żyją w ciągłym stresie,
 • przebywają w zanieczyszczonym metalami ciężkimi środowisku.
 • zmagają się z poważnymi niedoborami minerałów – magnezu, cynku oraz witaminy B6.
Działanie ZMA dla mężczyzn i kobiet

Zadbaj o prawidłowy poziom magnezu, cynku i wit B6 w organizmie.

Działanie ZMA

Mówiąc o działaniu ZMA, należy zacząć od opisania czym jest androstendion, który powstaje w organizmie każdego człowieka. Substancja ta jest rodzajem androgenu, który wytwarzają nadnercza. Należy również wspomnieć o tym, że androstendion dodatkowo powstaje w jajnikach – u kobiet, a u mężczyzn – w jądrach. Dlaczego jest on tak ważny? Głównym powodem jest jego wpływ na produkcję innych androgenów – testosteronu oraz dihydrotestosteronu, który często określa się skrótem DHT. Hormony te z kolei odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu sylwetki. Bez nich przyrost masy mięśniowej byłby znacznie utrudniony, o ile nawet niemożliwy do zrealizowania. Suplement ten często spotkać można pod nazwami ZMA dla kobiet i ZMA dla mężczyzn. Pytanie jednak, jaki wpływ na naszą gospodarkę hormonalną ma ZMA?

Odpowiedź jest prosta. Uwzględnione w rankingu ZMA odgrywa bardzo pozytywny wpływ na poziom testosteronu. Wszystko za sprawą cynku, który znajduje się w składzie ZMA oraz powoduje, że androstendion konwertuje znacznie szybciej (lecz w sposób całkowicie naturalny) do postaci testosteronu. Niedobory cynku sprawiają bowiem, że przemiana ta zachodzi w znacznie wolniejszym tempie, przez co nie tylko spada poziom testosteronu, ale i wydłuża się czas, jaki jest potrzebny do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Brak odpowiedniej ilości magnezu czy cynku może doprowadzić do zwiększenia się w organizmie poziomu kortyzolu. Co to oznacza? Kortyzol służy katabolizmowi mięśniowego, czyli rozpadowi białek, które są głównym budulcem mięśni. W efekcie więc, zamiast większego przyrostu mięśni można zaobserwować spadek masy mięśniowej.

Suplementacja ZMA, jakie daje korzyści?

ZMA jest suplementem o naturalnym pochodzeniu, który skutecznie może zastąpić sterydy i prohormony. Naturalne pochodzenie ma jednak znacznie więcej korzyści. Niewątpliwie jedną z najważniejszych jest fakt, że suplement ten możemy stosować długotrwale, czego nie należy robić w przypadku stosowania prohormonów. Kolejną korzyścią jest fakt, że ZMA nie blokuje endogennego syntezowania testosteronu. Zawarty w rankingowym ZMA cynk umożliwia w organizmie naturalną przemianę androstendionu w testosteron.

Korzystny wpływ stosowania ZMA na organizm człowieka został wielokrotnie potwierdzony badaniami. Kolejną zaletą ZMA, jaką warto wymienić jest fakt, że składniki zawarte w tym preparacie pozytywnie wpływają na jakość snu. Wieczorna suplementacja (ok 30 min przed snem) umożliwia szybsze wejście w fazę głębokiego snu. Sen jest jednym z najważniejszych elementów, o jaki należy zadbać w procesie regeneracji organizmu, o czym muszą pamiętać w szczególności osoby prowadzące aktywny tryb życia oraz ci, którzy życia bez pracy sobie nie wyobrażają. ZMA w sposób naturalny i całkowicie bezpieczny dla człowieka wspiera codzienne funkcjonowanie organizmu.

Dlaczego warto stosować ZMA? Podsumowanie właściwości

 • Łatwo przyswajalny dla organizmu.
 • Prosty, naturalny skład.
 • Przyspiesza regenerację potreningową.
 • Zwiększa wydolność i wytrzymałość podczas treningu.
 • Wspiera budowę suchej masy mięśniowej.
 • Wspomaga regenerację podczas snu.
 • Poprawia jakość snu oraz koncentrację.
 • Zapobiega rozpadowi mięśni (ma działanie antykataboliczne).

Skutki uboczne ZMA

O suplementach diety i odzywkach dla sportowców krąży wiele mitów w tym także krzywdzących opinii o ZMA. Czasem okazują się one zupełnie nieuzasadnione, czego doskonałym przykładem jest właśnie ZMA. Tak jak podkreślaliśmy już wielokrotnie – preparat ten składa się wyłącznie z naturalnych substancji. Jakie są zatem skutki uboczne ZMA? Odpowiedź brzmi: żadne. Suplement ten bowiem nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji. Ciężko jest mówić również o jego przedawkowaniu. Nadmiar cynku, magnezu, czy witaminy B6 zostaje bowiem niemalże natychmiastowo wydalony z organizmu razem z moczem. Nie oznacza to jednak, że może go stosować każdy – i to wedle własnego uznania. Przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Zaleca się również zaznaczyć, że nie powinno się przekraczać dawki zalecanej przez producenta suplementu. Preparat ten powinien być również traktowany jako uzupełnienie codziennej diety, a nie zamiennik pełnowartościowych posiłków.

Dawkowanie ZMA

Odpowiednie dawkowanie ZMA to podstawa. Sprawdź jaką dawkę przyjmować.

ZMA – przeciwwskazania do stosowania

Rankingowe suplementy zawierające ZMA nie powinny być spożywane przez:

 • Kobiety w ciąży,
 • Osoby z chorobami nerek,
 • Osoby z chorobami wątroby.
 • Osoby poniżej 14 roku życia.

W przypadku przyjmowania innych suplementów włączenie do suplementacji ZMA należy w pierwszej kolejności skonsultować z trenerem lub dietetykiem.

ZMA czy warto stosować?

Czy warto stosować ZMA? Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak! Zwłaszcza jeżeli w celu rozbudowy tkanki mięśniowej rozważa się sięgnięcie po sterydy lub prohormony. ZMA z rankingu stanowi bowiem ich naturalną, o wiele zdrowszą alternatywę. Dzięki naturalnemu pochodzeniu nie wywołuje ono takiego spustoszenia w organizmie jak w przypadku wspominanych już “wspomagaczy”. Składają się one głównie z cynku i magnezu, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania naszego organizmu. Zawarty w ZMA magnez sprzyja nie tylko produkcji testosteronu, ale i utrzymaniu dobrego bilansu elektrolitowego, konserwacji kości oraz zębów. Pierwiastek ten odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga zwalczyć poczucie zmęczenia oraz wspomaga koncentrację.

Potwierdzają to także wyniki badań, które w 2000 r. przed wprowadzeniem ZMA do sprzedaży wykonał twórca preparatu – Victor Conte. Wskazują one, że rezultatem podania wysokiej jakości ZMA grupie sportowców, było nie tylko zwiększone stężenie IGF-1 i testosteronu, ale i wyższy poziom tych dwóch ważnych minerałów. U osób, którym podano ZMA, zaobserwowano również znaczący wzrost siły mięśni, które znajdują się w dolnych partiach ciała. Z kolei inne badania dowiodły, że stosowanie wyszczególnionych w rankingu ZMA przez zaawansowanych sportowców nie wpływa na zwiększenie poziomu całkowitego oraz wolnego testosteronu. Te same badania potwierdziły jednak, że przyjmowanie ZMA znacząco podniosło stężenie cynku i magnezu w osoczu krwi badanych osób.

Co daje stosowanie ZMA?

Suplementacja ZMA niesie ze sobą wiele plusów. Do najważniejszych z nich należą:

 • Zwiększona produkcja testosteronu;
 • Zwiększona odporność – na zmęczenie, stres i przeziębienia;
 • Wzmocnienie pracy układu krwionośnego i nerwowego;
 • Poprawa koncentracji i wzroku;
 • Lepsza kondycja skóry, włosów i paznokci;
 • Wzmocnienie szkieletu – kości i zębów;
 • Regulacja procesów metabolicznych;
 • Ochrona przed stresem oksydacyjnym i zanieczyszczeniami środowiska;
 • Lepszy sen i szybsza regeneracja.

Zawarty w ZMA magnez zapobiega również zaburzeniom, jakie mogą mieć miejsce w trakcie syntezy białek. Z kolei cynk nie tylko poprawia wygląd skóry, rozwiązując problem z trądzikiem, ale i korzystnie wpływa na procesy kognitywne, związane z koncentracją.

ZMA na sen i zwiększenie testosteronu

Dobre ZMA na sen i zwiększenie testosteronu znajdziesz w naszym rankingu.

ZMA przed snem

Czy warto stosować ZMA przed snem? Oczywiście, że tak. Zdaniem wielu badaczy i ekspertów preparat ten może pomóc nie tylko w szybszej regeneracji organizmu, ale i rozwiązaniu problemów z zasypianiem. Liczne badania dowiodły bowiem, że stosowanie wybranego z rankingu ZMA na 30 min przed snem, przyspiesza wejście w fazę głębokiego snu. To właśnie ta faza ma największe znaczenie dla jakości snu. Osoby, które miewają z nią problem, często budzą się niewyspane i zmęczone. Sen stanowi niezwykle ważny element życia każdego sportowca, dlatego też jego jakość powinna zostać utrzymana na jak najwyższym poziomie. W trakcie snu dochodzi nie tylko do regeneracji, ale i szeregu procesów biochemicznych, przemian anabolicznych itp. To właśnie w trakcie snu produkowany jest testosteron, który odpowiada m.in. za:

 • rozwój tkanki mięśniowej,
 • produkcję plemników,
 • odporność na przeziębienia,
 • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
 • utrzymanie tkanki tłuszczowej w ciele na właściwym poziomie.

Dlatego też w celu poprawienia jakości snu poleca się spożywanie ZMA wieczorem – na 30 min przed snem lub do ostatniego posiłku. Pomoże to nie tylko w szybszej regeneracji zmęczonego wysiłkiem organizmu, ale i obniży podatność na przeziębienia, czy stres. Taka suplementacja zalecana jest więc nie tylko sportowcom, ale i osobom, które zmagają się z problemami z zasypianiem, dużym stresem, zaburzeniami nastroju oraz bezsennością. W naszym rankingu znajdziesz również dobre ZMA na sen.

Skład ZMA

Skuteczność działania ZMA oraz jego wszechstronne właściwości bazują na naturalnej kompozycji. W skład ZMA wchodzą mineralne anaboliki, wspierające wzajemnie swoje działanie. Głównymi składnikami topowych ZMA, jak już wspominaliśmy wcześniej są: magnez, cynk i witamina B6. Za co odpowiada każdy ze składników?

ZMA opinie trenerów personalnych

Zanim kupisz ZMA, sprawdź opinie na temat producenta.

Magnez — właściwości i dawkowanie

Niweluje zmęczenie oraz korzystnie wpływa na cały układ nerwowy, oraz mięśnie. To podstawowy element wyszczególnionych w rankingu ZMA, który odgrywa ogromną rolę w codziennym funkcjonowaniu naszego organizmu. Minerał ten towarzyszy bowiem pracy większości układów w naszym ciele. Magnez jest potrzebny nie tylko do produkcji testosteronu, ale i funkcjonowania układu krwionośnego. Pierwiastek ten chroni przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak miażdżyca, czy nadciśnienie. Ponadto stanowi on również ważny budulec mięśni, kości i zębów. Jest on także niezbędny podczas treningów, ponieważ niweluje ryzyko powstawania kontuzji i nieprzyjemnych skurczy. U osób z jego niedoborami często można zaobserwować objawy takie jak: bezsenność, zmęczenie, zwiększona podatność na stres, pogorszona koncentracja. Często towarzyszą im także omdlenia, tiki nerwowe, a nawet i wspomniane wcześniej choroby układu krążenia. Dzienna, zalecana dawka magnezu może się różnić w zależności od płci i wieku. Z reguły jednak mężczyznom w wieku od 19 do 30 lat zaleca się dostarczać 400 mg magnezu dziennie. W przypadku kobiet dawka ta jest nieco mniejsza i wynosi 310 mg.

Cynk — za co odpowiada?

Poprawia przemianę materii oraz uczestniczy w wielu procesach metabolicznych enzymów. Ponadto cynk wspiera syntezę białek oraz produkcję testosteronu. Pozytywnie wpływa na kurczliwość i rozwój mięśni. Cynk obniża produkcję kortyzolu, który sprzyja katabolizmowi, czyli rozpadowi białek będących głównym budulcem mięśni. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Pierwiastek ten wpływa także na poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza gojenie się ran, rozwiązuje problemy z trądzikiem oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Dlatego też w ciągu dnia powinno się go spożywać minimum 5 mg. Większość lekarzy i specjalistów zaleca jednak stosowanie nawet do 15–20 mg dziennie.

Witamina B6 – jaką pełni funkcję w organizmie?

Witamina B6 pozytywnie wpływa na układ nerwowy, wspiera przemiany aminokwasów, węglowodorów oraz tłuszczy w organizmie, również niweluje zmęczenie. Witamina B6 jest także ważnym elementem wpływającym na budowanie odporności organizmu. Odpowiedzialna jest ona także za produkcję hemoglobiny, a jej niedobory mogą powodować problemy z miażdżycą, niedokrwistością oraz zmęczenie. Witamina B6 usprawnia także przyswajanie cynku i magnezu. Jej dzienna zalecana dawka wynosi 1-2 mg dziennie.

Jak doskonale widać, każdy ze składników dobrego ZMA z rankingu ma podobne działanie, lecz dopiero ich połączenie daje zniewalające efekty, zauważalne zarówno podczas treningów, jak i w przerwach pomiędzy nimi. Połączenie magnezu, cynku i witaminy B6 przyjmowane w postaci ZMA, przyczynia się do stymulowania zwiększonej produkcji testosteronu oraz IFG-1. Takie połączenie sprawia, że dobrej jakości ZMA może być skutecznie stosowane jako swego rodzaju naturalny booster testosteronu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na zwiększenie siły i wzrost mięśni, zarówno u sportowców, jak i tych, którzy swoją przygodę ze sportem dopiero rozpoczynają.

ZMA najlepsze opinie

Wybierając ZMA dokładnie sprawdź opinie, producenta i cenę przed zakupem.

Jak przyjmować, czyli dawkowanie ZMA

Nie ulega wątpliwościom, że substancje zawarte w ZMA (cynk, magnez i witamina B6), są potrzebne w diecie osób aktywnych fizycznie. Dlatego też niezmiernie ważne jest włączenie ich do codziennego jadłospisu. Niestety jednak nawet przy pomocy starannie zaplanowanej i zbilansowanej diety, ciężko jest dostarczyć tych minerałów organizmowi w takich ilościach, by zaspokajały one zwiększone treningiem zapotrzebowanie organizmu. Z tego tez względu sportowcom i osobom aktywnym fizycznie zalecana jest dodatkowa suplementacja. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem suplementacji, zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta do opakowania produktu. W zależności od producenta mogą się one bowiem nieznacznie od siebie różnić.

Dawkowanie ZMA z rankingu zależy od tego, na jakiego producenta suplementu się finalnie zdecydowaliśmy (inne dawkowanie ma ZMA SFD a inne ZMA Trec czy  ZMA Olimp). Każdy z producentów ZMA na opakowaniu swojego produktu zamieszcza informację, jak dawkować ZMA. Dlaczego nie ma jednej reguły na dawkowanie ZMA? Otóż producenci różnicują swoje produkty pod względem składu, a ilość przyjmowanego ZMA zależne będzie od tego, w jakich ilościach zawarty jest w nich cynk, magnez i witamina B6. Bez względu jednak na to, na jakiego producenta się zdecydujemy należy pamiętać, że kuracja ZMA nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. Po tym czasie należy zrobić minimum 4 tygodnie przerwy.

W jakich porach zaleca się stosowanie ZMA? Otóż najlepszym momentem na przyjmowanie kompleksu ZMA jest pora wieczorna, na 30-60 min przed planowanym pójściem spać. Stosowanie ZMA przed snem przyczynia się do większego wzrostu wolnego testosteronu w organizmie.

ZMA dawkowanie – różnice i podobieństwa

Dzienna dawka ZMA może różnić się także w zależności od płci, wieku oraz rodzaju aktywności uprawianej przez osobę, która przyjmuje ten suplement. Istnieją jednak pewne prawidłowości, które można zaobserwować. Dotyczą one m.in. stosowania ZMA przed snem oraz czasu, przez jaki można stosować ten suplement.

Jakie ZMA wybrać?

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, zadaje pytanie, jakie ZMA kupić? Jest to jedno z tych pytań, które zdecydowanie powinno paść, zanim kupimy jakiś suplement w ciemno. Wybierając rankingowe suplementy ZMA sprawdzonych producentów możemy mieć pewność, że mają czysty skład, nie zawierają zbędnych dodatków, a ich stosowanie jest dla nas całkowicie bezpiecznie. Jak jednak sprawdzić, jakie ZMA jest najlepsze?

Po pierwsze – skład ZMA. To na jego podstawie jesteśmy w stanie ocenić, ile w danym suplemencie znajduje się magnezu, cynku i witaminy B6. Odpowiednio zbilansowana ilość magnezu poprawi sprawność mięśni, cynk zwiększy produkcję testosteronu, a witamina B6 ułatwi ich przyswajanie.

Po drugie – forma. ZMA dostępne jest zarówno w formie kapsułek, jak i w formie dodatku połączonego z innym suplementem. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór ZMA w kapsułkach, gdzie łatwo sprawdzimy jego skład.

Po trzecie – cena. Dobre ZMA kupić można w cenie od 20 do 100 zł. Cena ZMA zależy głównie od producenta, składu (zwartości poszczególnych składników) oraz przede wszystkim od ilości kapsułek.

Po czwarte – opinie. ZMA jest suplementem bezpiecznym dla naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas możne indywidualnie reagować na działanie jego składników. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie opinie o ZMA zamieścili użytkownicy oraz jakie potencjalnie może mieć skutki uboczne.

Najlepsze ZMA ranking

Wybraliśmy najlepsze ZMA i stworzyliśmy praktyczny ranking z cenami i opiniami użytkowników.

Jaki producent ZMA?

Wybór suplementu, jakim jest rankingowe ZMA nie powinien być uwarunkowany jedynie niską ceną. Wybór ZMA powinien być uzależniony od tego, jaki skład posiada dany produkt, jakie opinie zamieścili wcześniejsi użytkownicy, jakie może mieć potencjalne skutki uboczne oraz jakie są przeciwwskazania do stosowania ZMA.

Do najchętniej wybieranych producentów ZMA zaliczyć możemy: SFD Nutrition, Fitwhey, Allnutrition, Trec, Universal Nutrition, Olimp, ActivLab, KFD, czy Now.

Najczęściej zadawane pytania na temat ZMA:

Kiedy brać ZMA?

ZMA zaleca się brać w trakcie wieczornego posiłku lub 30 minut przed spaniem.

ZMA co to?

ZMA jest połączeniem 3 mikro/makro składników: Magnezu, Cynki i Witaminy B6. Połączenie tych trzech składników w odpowiednich proporcjach niesie za sobą długą listę korzyści.

Czy warto brać ZMA?

ZMA warto brać przy każdej aktywności sportowej, zalecane jest także dla seniorów i osób, które mają problem z zasypianiem oraz niedobór składników odżywczych. Połączenie składników ma pozytywny wpływ na skórę, np. przyczynia się do leczenia trądziku.

Co daje ZMA?

ZMA łączy w sobie 3 składniki, które w połączeniu potęgują efekt działania każdego z osobna. W głównej mierze ZMA stymuluje produkcję testosteronu, nie blokując przy tym naturalnej produkcji przez organizm, jak ma to miejsce w przypadku używek sterydowych.