Ranking ZMA

Intensywne treningi związane z budową masy ciała, rzeźbieniem sylwetki czy redukcją tkanki tłuszczowej zwiększają zapotrzebowanie naszego organizmu na dodatkowe suplementy diety. Bez względu na to, jakiego rodzaju treningi wykonujesz, powinieneś/aś zadbać o to, aby w organizmie nie zabrakło odpowiednich składników odżywczych i witamin. Jednym z najchętniej wybieranych suplementów uzupełniających odpowiednie składniki jest ZMA. Co to jest ZMA? Dlaczego warto go stosować? Jakie daje efekty i jakie jest zalecane dawkowanie? O tym napisaliśmy w poniższym poradniku.

ZMA, co to jest?

ZMA to suplement o zaawansowanej formule, łączący w sobie naturalne minerały anaboliczne, takie jak chelaty magnezu, cynk oraz witaminę B6. Połączenie tych składników w jednym produkcie jakim jest ZMA, doskonale wspiera odporność oraz chroni organizm i mięśnie przed przeciążeniami i kontuzjami powstałymi podczas treningów. Składniki ZMA kompleksowo wspierają organizm, również w kwestii rozbudowy tkanki mięśniowej. Stosowanie ZMA zaleca się wszystkim tym, którzy prowadzą aktywny ryb życia, mają problemy ze snem, pracują w ciągłym stresie czy mają problemy z prawidłowym odżywianiem się.

W związku z tym, że ZMA skutecznie wspiera budowę mięśni, preparat ten zalecany jest nie tylko zaawansowanym sportowcom, ale także tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Ponadto zawarte w suplemencie składniki poprawiają regencję organizmu po każdym treningu, eliminując skurcze mięśni i bóle potreningowe. Dodatkowe korzyści, jakie daje stosowanie ZMA to redukcja stresu, poprawienie zdolności umysłowych oraz zwiększenie wydolności organizmu. Często ZMA określane jest również jako booster testosteronu.

Działanie ZMA można zatem uznać za kompleksowe, wspierające nasz organizm nie tylko przed, w trakcie czy po treningu, lecz również w czasie, gdy nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej, a jedynie aktywności umysłowe.

Ranking ZMA – opinie i cena 2021

Mając na uwadze fakt, że dobór odpowiedniej suplementacji jest bardzo ważny na każdym etapie zaawansowania treningów, opracowaliśmy ranking ZMA uwzględniający najchętniej wybierane boostery testosteronu dostępne na rynku. Po uwagę wzięliśmy opinie, cenę, skład oraz producenta, czyli wszystko co powinniśmy samemu sprawdzić, zanim kupimy ZMA. Dzięki nam nie musisz ręcznie szukać informacji o każdym z produktów, wszystko znajdujesz w jednym rankingu ZMA, który dostępny jest poniżej.

Najlepsze ZMA

Suplementacja ZMA, jakie daje korzyści?

ZMA jest suplementem o naturalnym pochodzeniu, który skutecznie może zastąpić sterydy i prohormony. Naturalne pochodzenie ma jednak znacznie więcej korzyści. Niewątpliwie jedną z najważniejszych jest fakt, że suplement ten możemy stosować długotrwale, czego nie należy robić w przypadku stosowania prohormonów. Kolejną korzyścią jest fakt, że ZMA nie blokuje endogennego syntezowania testosteronu. Zawarty w ZMA cynk umożliwia w organizmie naturalną przemianę androstendionu w testosteron.

Korzystny wpływ stosowania ZMA na organizm człowieka został wielokrotnie potwierdzony badaniami. Kolejną zaletą ZMA, jaką warto wymienić jest fakt, że składniki zawarte w tym preparacie pozytywnie wpływają na jakość snu. Wieczorna suplementacja (ok 30 min przed snem) umożliwia szybsze wejście w fazę głębokiego snu. Sen jest jednym z najważniejszych elementów, o jaki należy zadbać w procesie regeneracji organizmu, o czym muszą pamiętać w szczególności osoby prowadzące aktywny tryb życia oraz ci, którzy życia bez pracy sobie nie wyobrażają.

ZMA w sposób naturalny i całkowicie bezpieczny dla człowieka wspiera codzienne funkcjonowanie organizmu.

Polecane ZMA

 

Dlaczego warto stosować ZMA? Jakie ma właściwości?

 • Łatwo przyswajalny dla organizmu.
 • Prosty, naturalny skład.
 • Przyspiesza regenerację potreningową.
 • Zwiększa wydolność i wytrzymałość podczas treningu.
 • Wspiera budowę suchej masy mięśniowej.
 • Wspomaga regenerację podczas snu.
 • Poprawia jakość snu oraz koncentrację.
 • Zapobiega rozpadowi mięśni (ma działanie antykataboliczne).

Skład ZMA

Skuteczność działania ZMA oraz jego wszechstronne właściwości opierają się na naturalnym składzie. W skład ZMA wchodzą mineralne anaboliki, wspierające wzajemnie swoje działanie. Głównymi składnikami ZMA są magnez, cynk i witamina B6. Za co odpowiada każdy ze składników?

 • Magnez – niweluje zmęczenie oraz korzystnie wpływa na cały układ nerwowy oraz mięśnie. Wpływa także na jakość snu, redukuje ilość skurczy i poprawia koncentrację.
 • Cynk – poprawia przemianę materii oraz uczestniczy w wielu procesach metabolicznych enzymów. Ponadto cynk wspiera syntezę białek oraz produkcję testosteronu. Pozytywnie wpływa na kurczliwość i rozwój mięśni.
 • Witamina B6 – pozytywnie wpływa na układ nerwowy, wspiera przemiany aminokwasów, węglowodorów oraz tłuszczy w organizmie. Dodatkowo niweluje zmęczenie. Ułatwia przyswajanie cynku i magnezu w organizmie.

Jak doskonale widać, każdy ze składników ZMA ma podobne działanie, lecz dopiero ich połączenie daje zniewalające efekty, zauważalne zarówno podczas treningów, jak i w przerwach pomiędzy nimi. Połączenie magnezu, cynku i witaminy B6 przyjmowane w postaci ZMA, przyczynia się do stymulowania zwiększonej produkcji testosteronu oraz IFG-1. Takie połączenie sprawia, że ZMA może być skutecznie stosowane jako swego rodzaju booster testosteronu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na zwiększenie siły i wzrost mięśni, zarówno u sportowców, jak i tych, którzy swoją przygodę ze sportem dopiero rozpoczynają.

ZMA najlepsze opinie

Wybierając ZMA dokładnie sprawdź opinie,producenta i cenę przed zakupem.

Jak przyjmować, czyli dawkowanie ZMA

Dawkowanie ZMA zależy od tego, na jakiego producenta suplementu się finalnie zdecydowaliśmy. Każdy z producentów ZMA na opakowaniu swojego produktu zamieszcza informację, jak dawkować ZMA. Dlaczego nie ma jednej reguły na dawkowanie ZMA? Otóż producenci różnicują swoje produkty pod względem składu, a ilość przyjmowanego ZMA zależne będzie od tego, w jakich ilościach zawarty jest w nich cynk, magnez i witamina B6. Bez względu jednak na to, na jakiego producenta się zdecydujemy należy pamiętać, że kuracja ZMA nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. Po tym czasie należy zrobić minimum 4 tygodnie przerwy.

W jakich porach zaleca się stosowanie ZMA? Otóż najlepszym momentem na przyjmowanie kompleksu ZMA jest pora wieczorna, na 30-60 min przed planowanym pójściem spać. Stosowanie ZMA przed snem przyczynia się do większego wzrostu wolnego testosteronu w organizmie.

Jakie ZMA wybrać?

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, zadaje pytanie jakie ZMA kupić. Jest to jedno z tych pytań, które zdecydowanie powinno paść, zanim kupimy jakiś suplement w ciemno. Wybierając suplementy ZMA sprawdzonych producentów możemy mieć pewność, że mają czysty skład, nie zawierają zbędnych dodatków, a ich stosowanie jest dla nas całkowicie bezpiecznie. Jak jednak sprawdzić, jakie ZMA jest najlepsze?

Po pierwsze – skład. To na jego podstawie jesteśmy w stanie ocenić, ile w danym suplemencie znajduje się magnezu, cynku i witaminy B6. Odpowiednio zbilansowana ilość magnezu poprawi sprawność mięśni, cynk zwiększy produkcję testosteronu, a witamina B6 ułatwi ich przyswajanie.

Po drugie – forma. ZMA dostępne jest zarówno w formie kapsułek, jak i w formie dodatku połączonego z innym suplementem. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór ZMA w kapsułkach, gdzie łatwo sprawdzimy jego skład.

Po trzecie – cena. Dobre ZMA kupić można w cenie od 20 do 100 zł. Cena ZMA zależy głównie od producenta, składu (zwartości poszczególnych składników) oraz przede wszystkim od ilości kapsułek.

Po czwarte – opinie. ZMA jest suplementem bezpiecznym dla naszego organizmu. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas możne indywidualnie reagować na działanie jego składników. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie opinie o ZMA zamieścili użytkownicy oraz jakie potencjalnie może mieć skutki uboczne.

Jaki producent ZMA?

Wybór suplementu jakim jest ZMA nie powinien być uwarunkowany jedynie niską ceną. Wybór producenta ZMA powinien być uzależniony od tego, jaki skład posiada dany produkt, jakie opinie zamieścili wcześniejsi użytkownicy, jakie może mieć potencjalne skutki uboczne oraz jakie są przeciwwskazania do stosowania ZMA.

Do najchętniej wybieranych producentów ZMA zaliczyć możemy: SFD Nutrition, Fitwhey, Allnutrition, Trec, Universal Nutrition, Olimp, ActivLab, KFD, czy Now.