Jaki izotonik najlepszy? Który wybrać?

Izotoniki to płyny, których zadaniem jest uzupełnienie niedoborów wody, soli mineralnych, elektrolitów oraz witamin. Tego typu napoje można nabyć w klubach fitness, na siłowniach, w zwykłych sklepach spożywczych oraz w sklepach internetowych. Co więcej, można spróbować przygotować je samodzielnie w domu. Jakie właściwości ma napój izotoniczny? Jakie ma zalety? Jak wpływa na zdrowie? I w końcu — jak przygotować go w domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Napój izotoniczny – co daje?

Napój izotoniczny jest doskonałym sposobem na dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości płynu, która jest konieczna dla jego prawidłowego funkcjonowania. W związku z powyższym wskazuje się, że izotonik dla sportowców jest niezwykle ważny, bowiem to właśnie oni podczas intensywnego wysiłku fizycznego tracą wraz z potem najwięcej wody, a tym samym — wiele cennych składników odżywczych, takich jak, chociażby potas czy magnez. Są one natomiast niezbędne dla prawidłowej pracy wielu układów takich jak układ nerwowy, układ sercowo-naczyniowy czy układ mięśniowy. Picie izotoników pozwala zatem uzupełnić wyżej wskazane składniki mineralne. Dostarczają one do organizmu także węglowodany, które to powodują, że organizm ma energię niezbędną do wysiłku fizycznego, a tempo regeneracji mięśni jest znacznie większe.

To jednak niejedyne zalety izotoników. Napoje nawadniające świetnie gaszą pragnienie, zatem warto stosować izotonik na upały. Wówczas nawet bez wysiłku traci się wiele cennych składników odżywczych. Warto je zatem na bieżąco uzupełniać. Jak wybrać najlepszy izotonik? Który napój izotoniczny sprawdzi się najlepiej i który najbardziej się opłaca? Sprawdź nasz ranking izotoników poniżej.

RANKING IZOTONIKÓW 2022

Rodzaje izotoników

Wyróżnia się trzy rodzaje izotoników. Każdy z nich działa w nieco odmienny sposób. Pierwsza grupa to napoje hipotoniczne, które posiadają niższe stężenie soli i cukru, niż występujące w ludzkim organizmie. Napoje te opierają się przede wszystkim na wodzie, a ich zadaniem jest odpowiednie nawodnienie ciała. Druga grupa to napoje hipertoniczne. Stanowią one odwrotność hipotoników. Mają w swoim składzie znaczną ilość składników odżywczych, przez co pozwalają uzupełnić ich niedobory. Niemniej za ich pomocą nie da się we właściwy sposób nawodnić organizmu. Ostatni rodzaj izotoników to z kolei napoje izotoniczne. Są one najbardziej efektywne, ponieważ ich ciśnienie osmotyczne jest zbliżone do ciśnienia osmotycznego krwi. To z kolei powoduje, że znajdujące się w nich składniki odżywcze przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu.

izotoniki porównanie właściwości cena

Jak zrobić domowy napój izotoniczny – przepis?

Napój izotoniczny domowej roboty można przygotować z łatwością. Pojawia się więc pytanie — jak zrobić elektrolity w domu? W tym celu należy przygotować:

  • 500 ml wody,
  • 25 g miodu,
  • 2 plastry cytryny,
  • szczyptę soli.

Przepis na izotonik na odwodnienie jest bardzo prosty. Do powyżej wymienionych składników można dodać do smaku liście mięty czy bazylii lub też wycisnąć sok z owoców takich jak pomarańcza, limonka czy grejpfrut. Składniki te należy połączyć ze sobą i domowy izotonik na siłownię jest już gotowy. Domowy napój elektrolitowy jest znacznie tańszy od tego, który nabywa się w sklepie. Z drugiej strony własny izotonik nie może być długo przechowywany. Ponadto może on służyć do nawodnienia organizmu, jednak nie zawiera tak wielu substancji odżywczych. Domowy izotonik na trening może zatem nie być najlepszym rozwiązaniem.

Jeżeli chcesz przygotować naturalny izotonik w domu, to musisz pamiętać, że powinien on zawierać właściwą dawkę energii. W związku z powyższym warto dodać do niego miód lub ewentualnie cukier, przy czym drugi z nich będzie mniej zdrowym rozwiązaniem.

Najlepsze izotoniki a zdrowie

Obecnie można nabyć w sklepach gotowe produktu izotoniczne czy koncentraty izotoniczne, takie jak, chociażby:

  • izotonik do rozpuszczania w formie tabletek
  • izotonik w saszetkach, np. izotonik w proszku dla biegaczy.

Jeżeli zdecydujemy się na gotowe preparaty izotoniczne, to należy dokładnie sprawdzić ich skład. Jeżeli zawierałyby one składniki takie jak: aspartam, błękit brylantowy, benzoesan sody, sorbinian potasu czy cyklaminian, powinno to wzbudzić nasz niepokój. W takim przypadku lepiej poszukać innego zdrowszego produktu. Zdrowy izotonik powinien zawierać składniki takie jak:

  • glukoza, która dostarczy błyskawicznie energię do układu mięśniowego i nerwowego;
  • sód, który jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej organizmu, a także wpływa na przekazywanie impulsów nerwowych czy na regulację ciśnienia krwi;
  • potas, który reguluje ciśnienie osmotyczne, obniża ciśnienie krwi, reguluje pracę układu mięśniowego oraz układu sercowo-naczyniowego, a także uczestniczy w utrzymaniu prawidłowej gospodarki kwasowo-zasadowej;
  • magnez, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodnej mięśni w czasie treningu, a następnie przyspieszenie procesu ich regeneracji;
  • wapń, który wspomaga prawidłową pracę mięśni, układu nerwowego oraz enzymów trawiennych;
  • witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego, przyswajanie węglowodanów oraz ogólne samopoczucie.

Jaki izotonik najlepszy ranking napojów izotonicznych

Izotonik bez cukru w proszku – zalety

Przede wszystkim izotonik w proszku sprawi, że ryzyko odwodnienia organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego będzie znacznie mniejsze. Ponadto regeneracja mięśni przebiegnie dużo szybciej. Brak cukru sprawia z kolei, że nie dostarczamy do organizmu dodatkowych kalorii, które trzeba by ująć w dziennym bilansie.

Napój izotoniczny w proszku można także przygotować w wygodny sposób, właściwie w każdym miejscu, gdyż wystarczy jedynie rozprowadzić zawartość saszetki w wodzie. Co więcej, cechuje je także świetny smak, który można wybrać według swoich osobistych preferencji. Ponadto w tego rodzaju drinku izotonicznym można znaleźć niekiedy inne substancje, które pozytywnie wpływają na organizm, jak chociażby żeń-szeń czy ekstrakt z maca.

Dla kogo i kiedy izotonik?

Kto powinien stosować izotonik? Jaki izotonik na rower, a jaki izotonik dla kolarzy? To często zadawane pytania. Na początku należy zdać sobie sprawę, że to, jaki izotonik wybrać zależy od rodzaju wykonywanego wysiłku, czasu jego trwania oraz intensywności. Dobry izotonik powinny stosować przede wszystkim te osoby, które ćwiczą w sposób długotrwały, zawodowo. To właśnie one potrzebują uzupełnienia wody, elektrolitów oraz węglowodanów. Warto zaznaczyć, że napoje izotoniczne nie są zalecane dla osób, które właśnie odchudzają się, a ich aktywność fizyczna trwa krócej niż godzinę. Jeżeli takie osoby będą korzystać z izotoników, to organizm zacznie czerpać energię z dostarczanych przez napój węglowodanów. Natomiast w celu zmniejszenia masy ciała, powinny być wykorzystywane rezerwy energii, które zgromadzone są w tkance tłuszczowej.

Warto wiedzieć także, że izotoniki mogą być stosowane zarówno podczas treningu, jak i bezpośrednio po nim. Ważna jest również właściwa dawka. Zaleca się, aby bezpośrednio po skończonym treningu wypić ok. pół litra napoju izotonicznego. Na tym jeszcze jednak nie koniec, ponieważ przez kolejną godzinę należy regularnie nawadniać organizm napojem, najlepiej w odstępach czasowych 15-20 minut, nawet jeżeli nie odczuwamy akurat pragnienia.

Napój izotoniczny czy energetyk?

Napój izotoniczny jest rozwiązaniem znacznie lepszym niż napój energetyczny. Pierwszy z nich ma bowiem znacznie niższą zawartość cukru, a także nie jest nasycony dwutlenkiem węgla. Izotonik jest zatem nie tylko zdrowszy, ale także ma właściwości prozdrowotne — uzupełnia on utracone mikroelementy, a także niweluje negatywne skutki uprawiania sportu, takie jak zmęczenie czy ból mięśni, popularnie określany jako zakwasy. Oznacza to, że izotoniki pozytywnie wpływają na wydolność fizyczną, jak i odnowę oraz regenerację mięśni. Nie powinno zatem budzić żadnych wątpliwości, że jest to napój znacznie korzystniejszy dla zdrowia niż popularny energetyk.

Izotonik - właściwości, przepis i porównanie

Napój izotoniczny czy woda?

To zależy. Napój izotoniczny jest dobrze przyswajalny, dlatego zaleca się jego spożywanie zwłaszcza w czasie bardzo intensywnych treningów. Wówczas organizm potrzebuje bowiem błyskawicznego nawodnienia, a izotoniki są łatwo przyswajalne. Na co dzień, w czasie lekkich 20 minutowych treningów, w zupełności wystarczy jednak woda, o ile będzie ona spożywana w odpowiednich ilościach (minimum dwa litry w przypadku osoby dorosłej).

Piwo jako izotonik czy izotonik na kaca?

Właściwości izotoniczne piwa nie są powszechnie znane. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że nie zaleca się stosować go w zdrowej diecie, chociażby ze względu na jego wysoką kaloryczność. Niemniej jako domowy izotonik na upały lub izotonik na kaca można potraktować piwo bezalkoholowe, które z jednej strony zachowuje swoje właściwości, z drugiej natomiast — nie ma w składzie szkodliwego etanolu, będącego substancją uzależniającą.

Izotoniki FAQ:

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Dużo izotoników na rynku zawiera szkodliwe substancje, które wymieniliśmy w artykule, dlatego ta grupa napojów może być szkodliwa. Są jednak też takie izotoniki, które mają pozytywny wpływ na nawodnienie organizmu i dostarczają odpowiedniej ilości energii i minerałów.

Jaki izotonik wybrać?

Najwygodniejszą formą są gotowe do spożycia napoje izotoniczne, jednak ze względów ekonomicznych dużo korzystniej jest kupić izotonik w proszku i samodzielnie przygotować napój w bidonie. Taka forma przydaje się szczególnie przy długich dystansowych treningach lub na siłowni, gdzie do bidonu z wodą wsypuje się tylko proszek z saszetki. Ponadto zdecydowanie łatwiej w podróży kupić butelkę wody niż dobrej jakości gotowy izotonik bez szkodliwych substancji.

Gdzie kupić dobry izotonik?

Kupić napój izotoniczny można nawet na stacji benzynowej lub w markecie, jednak w większości przypadków napoje te wyrządzają w organizmie więcej szkody niż pożytku. Zalecamy skorzystać ze sprawdzonych sklepów internetowych, w których zaopatrują się profesjonaliści.

Jaki napój izotoniczny w proszku?

Najlepsze izotoniki to te, które zawierają dużą ilość minerałów i witamin, ale w składzie produktu nie ma substancji szkodliwych, o których pisaliśmy w artykule. Istnieją dwie formy izotoników w proszku, z miarką do samodzielnego odmierzania lub w saszetkach, które zdecydowanie łatwiej zabrać w podróż na rowerze lub biegając. Wybór najlepszego sproszkowanego izotoniku powinien być podyktowany jakością produktu i uwzględniać wygodne dawkowanie zależne od dyscypliny sportowej.