Ranking HMB co to jest i jak dawkować? Jakie HMB najlepsze?

Rozpoczynając swoją przygodę z siłownią, warto zaopatrzyć się w dodatkowe suplementy, które nie tylko pomogą w krótszym czasie osiągnąć nam zamierzony efekt (siła, masa, sylwetka), ale także pozwolą zachować to, co wypracowaliśmy na dłużej. Jednym z suplementów, nad którym warto się skupić jest HMB. Kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy (czyli HMB) zyskał uznanie sportowców na całym świecie. HMB wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej. Ponadto substancja ta w organizmie wykazuje właściwości antykataboliczne, co chroni mięśnie przez rozpadem. Tę właściwość w szczególności docenią osoby, które starają się, zrzuć kilka zbędnych kilogramów.  Stosowanie HMB będzie korzystne zarówno podczas budowania mięśni, kształtowania sylwetki, jak i podczas odchudzania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Co to jest HMB?

Mimo swej skomplikowanej nazwy: kwas B-hydroksy-B-metylomasłowy – nie należy się obawiać to tzw. HMB. Co to jest HMB dokładniej? Niektórzy producenci posługują się nazwą beta-hydroksy-beta-metylomaślan, co oznacza nic innego, jak połączenie HMB i argininy w jeden suplement. Podstawowa forma HMB znana jest również jako kwas 3-hydroksy 3-metylomasłowy, który naturalnie jest produkowany w naszym ciele. Samo w sobie HMB jest kwasem tłuszczowym o krótkim łańcuchu. Metabolit ten w ludzkim ciele powstaje w trakcie trawienia leucyny, jednego z aminokwasów, który dostarczany jest wraz z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA. HMB zostaje wytworzone w trakcie procesu zwanego proteolizą, kiedy dochodzi do rozpadu białek. Ponadto wieloletnie obserwacje tej substancji dowodzą, że HMB wykazuje właściwości antykataboliczne. W praktyce oznacza to więc, że HMB hamuje rozpad białka. Ponadto HMB można odnaleźć również w niektórych produktach spożywczych, które zawierają leucynę. Są to m.in. sery, ryby oraz wysokobiałkowe produkty pochodzące od zwierząt. Leucyna jest również obecna w owocach (np. cytrusy) oraz w czerwonym winie.

Związkowi temu przypisuje się funkcję anaboliczną, czyli uznaje się, że wspomaga on organizm w trakcie budowania tkanki mięśniowej. Niektóre z przeprowadzonych w ostatnich latach badań dowiodły także, że HMB bierze również aktywny udział w procesie spalania złego cholesterolu oraz w redukcji tkanki tłuszczowej. Jak więc się okazuje, HMB pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Zdaniem wielu badaczy wyniki te jednak wymagają głębszej analizy. Mimo iż przeprowadzone do tej pory eksperymenty rokują dobrze – niektórzy z naukowców wskazując na pewne niedociągnięcia w testach, np. zbyt małą liczbę uczestników, za krótki czas obserwacji itp. mają wątpliwości co do słuszności wyników badań.

HMB, czyli krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy powstaje z leucyny, która znajduje się w składzie aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Te z kolei są niezbędne do budowy masy mięśniowej oraz wzmocnienia organizmu. Wynika z tego, że HMB zabezpiecza organizm przed degeneracją mięśni, działa korzystnie na syntezę białek, sprzyja regeneracji mięśni oraz spalaniu tkanki tłuszczowej. Niestety jednak nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości HMB na własny użytek, człowiek jest zdolny do produkcji (od 0,25 do 1 g na każdy 1 kg masy mięśniowej). Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji HMB. Zwłaszcza jeżeli trenujemy i zależy nam na uzyskaniu oczekiwanych efektów w krótszym czasie.

HMB – Ranking i cena 2022

Wybór najlepszego HMB nie jest prosty i doskonale o tym wiemy. Przed zakupem koniecznie sprawdź wszystkie wymienione produkty, porównując ich skład i cenę, finalnie wybierając ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. W naszym rankingu HMB znajdziesz wybrane przez nas najlepsze HMB w rozsądnej cenie. Ustalając ranking HMB kierowaliśmy się nie tylko ceną, ale także opiniami kupujących, ilością zakupów, zaufaniem producenta i składem. Poniżej znajduje się ranking najchętniej kupowanych HMB na rynku.

Najlepsze HMB 2022

HMB w płynie

Suplement HMB jest dostępny na rynku w dwóch formach – HMB w płynie oraz HMB w kapsułkach. Oba preparaty posiadają taki sam skład oraz działanie, różnica tkwi w stężeniu, więc jedyne co je różni to dawkowanie. Warto pamiętać, że HMB występuje również naturalnie w ludzkim organizmie, ale w niewystarczających dawkach dla trenujących osób. Ponadto te pochodne aminokwasów odgrywają bardzo ważną rolę, wpływając m.in. na wygląd sylwetki. Suplementy HMB w płynie powstrzymują bowiem rozpad tkanek oraz są źródłem syntezy cholesterolu. Optymalizują stężenie tego złego cholesterolu — LDL i stymulują działanie naszego systemu immunologicznego. W efekcie więc HMB zmniejsza podatność organizmu na infekcje i przeziębienia. To jednak dopiero początek zalet stosowania suplementu.

Co daje HMB?

Zastanawiasz się jeszcze nad tym, co daje HMBBadania kliniczne potwierdzają, że suplement służy potreningowej regeneracji organizmu oraz wpływa na budowanie wymarzonej sylwetki. Mimo iż jego dobroczynne właściwości udowodnione zostały naukowo, niestety jednak w dalszym ciągu jego stosowanie potrafi budzić spore kontrowersje. Z czego to wynika? W Internecie obok masy pochlebnych komentarzy nie brak bowiem opinii o HMB osób rozczarowanych działaniem suplementu. Należy jednak zaznaczyć, że brak oczekiwanych efektów wynika jednak przede wszystkim z nieprawidłowego dawkowania suplementu, nieodpowiedniej pory przyjmowania suplementu oraz braku regularnych treningów w trakcie suplementacji HMB. Wiele osób przyznaje bowiem, że brak efektów po HMB wynika wyłącznie z niedoczytania oraz braku wiedzy na temat stosowania, bądź sumienności w treningach. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Jak potwierdzają badania, odczuwanie pozytywnych efektów HMB w organizmie, spada wraz z długością przyjmowania suplementu. Im dłużej stosuje się HMB, tym słabiej odczuwa się jego działanie. Dlatego też producenci suplementu zawsze zaznaczają, że HMB jest przeznaczone do stosowania dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningiem.

Jak działa HMB?

Krótko mówiąc, HMB:

  • przyspiesza metabolizm węglowodanów, zatrzymując namnażanie się tkanki tłuszczowej;
  • wykazuje działanie antykataboliczne, chroniąc mięśnie przed rozpadem;
  • wspomaga rozkład metaboliczny argininy, przyczyniając się do produkcji kreatyny w organizmie;
  • wpływa na zwiększenie wydolności tlenowej i beztlenowej mięśni;
  • wpływa na zwiększenie syntezy hormonów anabolicznych;
  • chroni przed infekcjami;
  • podnosi odporność organizmu;
  • wspomaga pracę jelit.

Dlatego też HMB jest często stosowane przez sportowców i osoby, które chcą zbudować swoją sylwetkę. Warto jednak przy tym zauważyć, iż efekty działania HMB, można odczuć, stosując odpowiednią dawkę w stosunku do masy ciała.

działanie HMB

Działanie HMB odczuwalne jest przy regularnej suplementacji i wzmożonej aktywności fizycznej.

Jak brać HMB?

Suplement i odżywki zawierające HMB są łatwe w stosowaniu. Wystarczy jedynie pamiętać o tym, by ściśle stosować się do instrukcji od producenta na temat dawkowania zamieszczonej na opakowaniu.

HMB jak brać? Instrukcja szczegółowa

Dawkowanie HMB (kwasu 3-hydroksy 3-metylomasłowego) u każdego może wyglądać nieco inaczej. Zależy to m.in. od rodzaju przyjmowanego suplementu. Preparaty HMB-Fa w formie wolnego kwasu powinno się stosować na godzinę przed treningiem – w ilości nieprzekraczającej 2 g. Na rynku dostępne są również preparaty HMB-Ca w postaci sprężonej, które dodatkowo wzbogacono o jony wapnia. Te z kolei powinno się stosować nieco wcześniej. Zaleca się je przyjmować do 2 godzin przed planowanym treningiem. Z kolei po zakończonym wysiłku na treningu powinno przyjąć się kolejne 2-3 dawki – i to w ciągu 24 godzin. Zdaniem specjalistów prawidłowa suplementacja HMB powinna opierać się na przyjmowaniu około 0,15 g HMB na każde 10 kg masy ciała. Suplementację należy kontynuować także w dni bez treningu. Powinno się to robić 2 razy dziennie – rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem. W trakcie stosowania HMB poleca także jednoczesne przyjmowanie probiotyku, który zabezpieczy florę bakteryjną jelit.

Dawkowanie HMB

Istnieją trzy sposoby dawkowania preparatów HMB. Oto one:

  • Preparaty HMB-Fa oraz w postaci płynów należy stosować na godzinę przed treningiem, preparaty HMB-Ca na 2 godziny przed wizytą na siłowni.
  • Suplementy HMB przyjmować codzienne o stałych porach. W tym przypadku najlepiej wyznaczyć dzienną dawkę do 2 g dla kobiet i 3 g dla mężczyzn oraz podzielić je na 3 porcje (rano, po południu, wieczorem).
  • Stosować odżywki HMB w zależności od pory dnia – 0,1 g HMB na 10 kg ciała w dni treningowe 2 razy dziennie (rano i wieczorem) oraz bezpośrednio po treningu (w zwiększonej dawce – 0,15 g na 10 kg masy).

Wskazane dawkowanie HMB może ulec zmianie w zależności od producenta suplementu. Dlatego też zawsze należy zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku przyjmowania jakichkolwiek innych suplementów, warto najpierw upewnić się, czy preparaty można stosować jednocześnie. Zmienić może się także wielkość zalecanej dawki dziennej – w zależności od tego, czy suplement jest w formie płynu, czy w tabletkach. Wśród sportowców istnieją uniwersalne i uproszczone zasady dawkowania HMB.

Uniwersalne zasady dawkowania HMB:

  • 6 kapsułek na dobę, gdy 1 kapsułka zawiera 500mg HMB,
  • 3 kapsułki na dobę, gdy 1 kapsułka zawiera 1000mg HMB,
  • 3 razy po 0,75ml – 1ml w przypadku, gdy jest to HMB w płynie.

Kiedy przyjmować HMB?

  • 20 minut przed śniadaniem,
  • 30 minut przed treningiem,
  • bezpośrednio po treningu lub przed snem.

HMB a przyrost masy mięśniowej

Wypracowanie pięknej sylwetki wymaga czasu, regularnych treningów oraz odpowiedniej diety. To jednak nie wszystko, o co należy zadbać, chcąc uzyskać sylwetkę jak z okładki. Proces budowy masy mięśniowej prawidłowo przebiega tylko wtedy, gdy w organizmie następuje przewaga procesów anabolicznych nad katabolicznymi (czyli rozpadem mięśni). W celu uzyskania takiego stanu należy zwiększyć syntezę białek w organizmie. Takie zadanie ma właśnie HMB, które wykazuje silne działanie anykataboliczne. Efekt ten może zostać dodatkowo spotęgowany, gdy oprócz suplementacji HMB, przyjmiemy dodatkowo BCAA, argininę lub kreatynę. Ponadto HMB przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym.

Naukowcy, w tym W.J. Kreamer dowiedli również, że HMB w połączeniu z argininą oprócz powyższych właściwości, bezpośrednio przyczynia się do wzrostu suchej masy mięśniowej oraz wzrostu siły fizycznej mięśni.

Przyjmowanie HMB z innymi suplementami

Wiele osób decyduje się na połączenie stosowania produktów zawierających HMB z innymi suplementami. Najczęściej łączy się HMB z kreatyną. Zdaniem wielu trenerów wspomaga ona działanie kwasu 3-hydroksy 3-metylomasłowego, co przyspiesza wzrost mięśni. Poprawie ulega także wydolność organizmu. Efekty stosowania HMB można przyspieszyć również za pomocą argininy, która wpływa na szybszą regenerację mięśni po treningu. Trzecim bardzo popularnym suplementem, który często stosuje się w połączeniu z HMB, jest cytrulina. Substancja ta jest chętnie wykorzystywana ze względu na właściwości zmniejszające poczucie zmęczenia. Ostatnim z suplementów, które często stosuje się wraz z HMB, jest beta–alanina. Ten aminokwas wspiera syntezę białek w organizmie, co przyśpiesza przyrost mięśni.

Należy jednak zaznaczyć, że przyjmowanie innych suplementów wraz z HMB należy w pierwszej kolejności skonsultować z trenerem lub dietetykiem. Opinia eksperta może okazać się pomocna w dobraniu odpowiednich proporcji oraz dopasowaniu ich pod względem wykonywanych ćwiczeń.

HMB a odchudzanie

Tak jak już wspomnieliśmy, HMB stosować można nie tylko w celu zabezpieczenia mięśni przed rozpadem. HMB skutecznie hamuje rozwój tkanki tłuszczowej w organizmie, a wszystko to dzięki procesowi lipolizy, odpowiedzialnemu za rozpad adipocytów. Podczas odchudzania w organizmie dochodzi do rozpadu tkanki tłuszczowej i mięśniowej. HMB skutecznie zabezpiecza mięśnie przed rozpadem (zatrzymanie procesu katabolicznego), dzięki czemu tracić będziemy tylko i wyłącznie niechciany tłuszcz.

Najlepsze HMB opinie

Opinie o HMB jednoznacznie potwierdzają jego skuteczność działania.

Dla kogo zalecane jest HMB?

HMB, podobnie jak każdy inny suplement, nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Stosowanie HMB zaleca się głównie tym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z siłownią lub wracają do uprawiania aktywności fizycznej po dłuższej przerwie. U osób, które nie ćwiczyły wcześniej regularnie, widać bowiem największe efekty w przyroście masy mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej i przyroście siły. Jeżeli trenujesz już od dłuższego czasu, HMB może nie sprostać Twoim oczekiwaniom. W takim przypadku warto sprawdzić, czy nie warto zainwestować w BCAA zamiast HMB.

HMB dla kobiet

HMB może być stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. HMB dla kobiet to ten sam suplement — różni się jedynie jego ilość, przyjmowana w poszczególnych dawkach. Zalecane dla kobiet dawkowanie HMB to 2g na dobę. Taka ilość w zupełności wystarcza, aby skutecznie ochronić mięśnie przed rozpadem podczas odchudzania.

Suplementy HMB – dla kogo jeszcze?

Stosowanie dobrego HMB poleca się zwłaszcza osobom, które:

  • Rozpoczynają swoją przygodę z treningami – w celu przyspieszenia wzrost muskulatury i osiągnięcia wymarzonej sylwetki w krótkim czasie.
  • Powracają na siłownię po długiej przerwie.
  • Sportowcom, którzy przerwali treningi z powodu kontuzji, choroby lub wypadku – HMB chroni organizm przed infekcjami, pozytywnie wpływa na jego odporność oraz wspomaga pracę jelit.
  • Znajdują się na diecie odchudzającej o niskiej kaloryczności.

Przyjmowanie regularnie HMB zwiększa dodatni bilans obrotu mięśniowego, co pozwala na utrzymanie beztłuszczowej masy ciała. Dzięki temu możliwe jest zrzucenie paru kilogramów – i to bez ryzyka utraty mięśni.

Wyniki badań nad HMB

HMB od dekad stanowi przedmiot zainteresowania wielu naukowców. Wpływ tego suplementu został przekazany m.in. w 1997 r., kiedy substancję tą podano grupie owiec. Wyniki badań wykazały, że HMB nie spowodowało u zwierząt żadnych zmian katabolicznych czy anabolicznych – inaczej niż w przypadku testów na grupie sportowców. Dowiodły one, że po kilku tygodniach stosowania 3g HMB osoby początkujące na siłowni zwiększyły masę mięśniową o ponad 1 kg. Co ciekawe były one również wyższe niż u bardziej zaawansowanych sportowców. Wynikało to jednak w znacznej mierze z faktu, iż mięśnie z czasem przyzwyczajają się do ćwiczeń, co sprawia, że w rezultacie wolniej się rozwijają.

Co to jest HMB dawkowanie skład

Co to jest HMB? Jakie dawkowanie i skład?

Skutki uboczne HMB

HMB, to w pełni naturalny związek, który jest również produkowany przez ludzki organizm – w trakcie procesu proteliozy, kiedy dochodzi do rozkładu białek. Tym samym więc ciężko tu mówić o zagadnieniach takich jak dozwolona dzienna dawka HMB, czy przedawkowanie HMB. Nadużycie tej substancji nie niesie za sobą bowiem żadnych negatywnych skutków. Zaleca się jednak, by dziennie nie przekraczać porcji 3g tego suplementu. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż nadmiar HMB w organizmie jest niemalże natychmiastowo wydalany wraz z moczem. Dlatego też z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się przyjmować więcej niż 3g tej substancji na dobę.

Czy istnieją jakiekolwiek skutki uboczne HMB? Żadne z dotychczas przeprowadzonych badań nad HMB nie wykazały, że zażywanie suplementów z HMB niosą za sobą skutki uboczne. Suplement HMB przyjmowany zarówno pod postacią płynu, jak i kapsułek nie wywołuje w organizmie żadnych efektów niepożądanych. Potwierdza to również opinia specjalistów z Międzynarodowego Związku Żywienia Sportowców, którzy orzekli, że przyjmowanie tego rodzaju suplementów jest dla organizmu całkowicie bezpieczne. Mimo to w trakcie stosowania suplementów HMB należy pamiętać o tym, by zawsze stosować się do zaleceń, które opisano na opakowaniu. To właśnie nieumiejętne stosowanie tego suplementu powoduje, że osoby stosujące HMB nie zauważają u siebie pożądanych rezultatów. Stosując się do zaleceń z ulotki producenta HMB, można zwiększysz efektywność, przez co zadbasz o swoje ciało w trakcie treningu oraz bezpośrednio po nim.

HMB a efekty

Efekty stosowania odżywek i suplementów HMB mogą być widoczne już po kilku pierwszych dniach od rozpoczęcia ich stosowania. Oczywiście pod warunkiem, że używa się je zgodnie z zaleceniami. Z kolei po miesiącu użytkowania można spodziewać się poprawy sylwetki ciała – zarówno pod względem zmniejszenia tkanki tłuszczowej, jak i wzrostu suchej masy mięśniowej.

HMB efekty stosowania

Do najważniejszych efektów stosowania HMB zalicza się:

  • zmniejszenie ryzyka degradacji mięśni,
  • ochronę włókien mięśniowych w trakcie oraz po treningu,
  • szybką regenerację organizmu,
  • zmniejszenie ryzyka powstawania mikrourazów,
  • szybki przyrost czystej masy mięśniowej,
  • zwiększenie wytrzymałości oraz wydolności głębinowej organizmu,
  • zredukowanie zapasów tkanki tłuszczowej.

W świetle najnowszych badań nad HMB dowiedziono również, że jego przyjmowanie zwiększa odporność organizmu oraz poprawia pracę jelit.

HMB czy warto?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto stosować HMB. Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. Zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczyna się swoją przygodę ze sportem. Suplementacja HMB zapewnia dodatkowe wsparcie dla początkujących na treningach. Stosowanie tych preparatów przeznaczone jest również dla osób, które powracają do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Dzięki temu zwiększą one wydajność organizmu podczas wysiłku oraz wspomogą jego regenerację. Z suplementacji mogą także korzystać osoby starsze, u których ze względu na wiek synteza białka i katabolizm spowalniają, a dodatkowa dawka odporności na infekcje jest bardzo pożądaną. Preparaty z hydroksymetylomaślanem pomogą w osiągnięciu zadowalających efektów już od pierwszych dni na treningu, co doskonale wpływa na poziom motywacji. Produktem wartym polecenia jest także połączenie HMB i kreatyny, które ma działanie antykataboliczne i anaboliczne. Taki suplement zapewnia właściwe warunki do przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej ze zwiększoną efektywnością.

Najlepsze HMB jakie wybrać

Jakie HMB najlepsze? Jak wybrać dobre HMB?

HMB czy BCAA?

Zastanawiasz się nad tym, co wybrać – HMB czy BCAA? Obie substancje wspomagają budowę mięśni oraz chronią je przed rozpadem białka, z którego są zbudowane. Ponadto oba wykazują pozytywny wpływ na redukcję tłuszczu w organizmie. Zdaniem niektórych badaczy stosowanie BCAA przynosi jednak lepsze efekty. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, iż HMB jest najbardziej wydajne u osób, które dopiero zaczynają treningi lub powracają do nich po długiej przerwie. W przeciwieństwie do niego BCAA wykazuje się wyższą skutecznością u pozostałych osób. HMB i BCAA można stosować niezależnie od tego, jaki cel chce się osiągnąć: redukcje tkanki, czy budowę masy mięśniowej. Osobom, które trenują dłużej lub nie miały znacznej przerwy w treningach, poleca się jednak preparaty na bazie BCAA, które utrzymają dalszą efektywność wzrostu mięśni.

Skład HMB

Wbrew pozorom skład HMB nie jest tak skomplikowany, jakby mogło się to wydawać. Zwykle 1 tabletka zawiera 3-hydroksy 3-metylomaślan wapnia (81%) a resztę stanowi jej otoczka (zbudowana z żelatyny i dwutlenku tytanu) oraz substancja przeciwzbrylająca (sole magnezowe kwasów tłuszczowych). Produkt jest również dostępny w postaci kropli HMB, które zawierają 100% kwasu 3-hydroksy 3-metylomasłowego.

Suplement HMB można znaleźć w sklepach pod wieloma różnymi nazwami. W składzie produktów zawartość HMB określana może być mianem:

  • Kwas 3-hydroksy 3-metylomasłowy;
  • B-hydroksy-B-metylomasłowy;
  • Kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy;
  • Beta-hydroksy-beta-metylomaślan.

Ostatnia nazwa nadana przez producentów: beta-hydroksy-beta-metylomaślan, wynika w rzeczywistości z połączenia HMB i argininy w jednym suplemencie.

Jakie HMB kupić?

W sklepach online oraz stacjonarnych punktach sprzedaży odżywek można spotkać różnorakie oferty HMB. Oprócz różnic cenowych są jeszcze te związane z producentem i składem poszczególnych suplementów. Niewątpliwie najkorzystniej z punktu widzenia ekonomicznego i jakości warto wybrać Topowe propozycje z rankingu HMB. Sprawdzone HMB o dobrej opinii to połowa sukcesu do uzyskania zamierzonych efektów. Bez względu jednak na to, jakiego producenta HMB wybierzemy, warto przed zakupem sprawdzić dokładnie skład oraz dawkowanie HMB. Dlaczego jest to takie ważne? Część ofert w sklepach dotyczy czystego HMB, część to połączenie HMB i argininy. W tym przypadku każdy indywidualnie powinien dopasować suplement pod siebie.

Nie zaleca się kupowania tanich odżywek, w tym HMB od nieznanych producentów lub nieznanego pochodzenia. Takie preparaty często nie posiadają „czystego” składu, a oprócz HMB w opakowaniu znajdziemy różnego rodzaju domieszki niemające nic wspólnego ze zdrowym budowaniem sylwetki. HMB ma za zadanie chronić mięśnie przed rozpadem, przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej, wspomagać budowę suchej masy mięśniowej oraz powodować wzrost siły fizycznej. Takie efekty uzyskamy tylko i wyłącznie kupując najlepsze HMB.

HMB kupić możemy w formie kapsułek lub jako HMB w płynie. W zależności od producenta opakowanie będzie różne – blister lub zakręcane opakowanie zbiorcze. Cena HMB waha się od 40 do 140 złotych w zależności od producenta, składu oraz tego, ile kapsułek liczy opakowanie. Do popularnych producentów tego suplementu zaliczyć można SFD, Allnutrition, Olimp, Trec, KFD, Hi-TEC.

Najczęściej zadawane pytania na temat HMB:

HMB co to jest?

HMB to kwas B-hydroksy-B-metylomasłowy, który naturalnie w znikomych ilościach produkuje organizm. HMB ma wiele dobroczynnych właściwości, które opisaliśmy w artykule.

HMB co daje?

Suplementacja HMB daje efekty przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej i wspomaga redukcję nagromadzonej tkanki. Sama suplementacja to jednak za mało, dowiedz się co robić, aby skutecznie uzyskać efekty z artykułu.

HMB czy BCAA?

Obie suplementy wpływają w głównej mierze na to samo, łączą oba, można uzyskać korzystniejsze efekty, samo HMB z czasem suplementacji traci jednak swoją skuteczność w odróżnieniu od BCAA.

HMB czy warto?

Oczywiście warto w przypadku kiedy, trenujemy lub chcemy wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej. Dla osób, które nie potrzebują zwiększać odporności, masy mięśniowej, siły lub poprawiać swojej sylwetki stosowanie HMB mija się z celem.

Czy HMB działa?

HMB działa pod warunkiem stosowania kilku podstawowych zasad: stosowanie odpowiedniej dawki w odpowiednim czasie i przy odpowiedniej częstotliwości treningów.

Jakie HMB jest najlepsze?

Dobre HMB zależy od ilości wypełniaczy i ceny, należy unikać nieznanych producentów, którzy produkują HMB o wątpliwym składzie. Najczystszą postać ma HMB w płynie, kapsułki wymagają już uzupełniaczy takich jak celulozowa otoczka oraz substancje antyzbrylające.

Do czego służy HMB?

Suplementacja HMB może służyć początkującym na treningach do podniesienia wydajności oraz przyspieszonej rozbudowie pożądanej masy mięśniowej bez tłuszczu i redukcji zmagazynowanej w ciele masy tłuszczowej.