Jaki gainer na masę kupić? Ranking

Wysportowana sylwetka to efekt nie tylko ciężkich ćwiczeń i szeregu wyrzeczeń, z jakimi przyjdzie nam się spotkać, ale również odpowiednia i zbilansowana dieta. W czasach, kiedy żyjemy w pogoni, czy to pracą czy nauką, mamy coraz mniej czasu na przygotowywanie złożonych posiłków samodzielnie. W celu uzupełnienia swojej diety o niezbędne składniki odżywcze, warto wybrać suplementy na budowę masy mięśniowej, a do takich właśnie zaliczamy gainery. Nie tylko przyspieszają budowę mięśni, ale także poprawiają ich jakość i wytrzymałość. Wybierając suplementy na masę warto sprawdzić w pierwszej kolejności, jaki gainer wybrać, który jest najlepszy oraz jakie efekty może przynieść nam jego stosowanie. W celu ułatwienia wyboru konkretnego produktu, przygotowaliśmy praktyczny ranking gainerów, w którym zamieściliśmy najlepsze gainery na masę dostępne obecnie na rynku. Sprawdź!

Gainer na masę (mass gainer) – co to jest, jaki ma skład?

Odżywki na masę, czyli inaczej mass gainery, to odżywki węgolowodanowo-białkowe w postaci proszku, których regularne stosowanie przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej. Za wzrost masy mięśniowej odpowiadają właśnie białka (od 10 do 20% składu) oraz węglowodany (od 70 do 80% składu) o różnym indeksie glikemicznym. Skład gainera to nie tylko białko i węgle, ale także niewielka ilość tłuszczy oraz (w zależności od wybranego gainera) kreatyna, aminokwasy BCAA czy glutamina i witaminy. Wysoka energetyczność odżywki typu gainer przyczynia się do wydłużenia treningu oraz znacznie szybszej regeneracji mięśni po treningu. Przyswajanie się gainera zależy od wielu czynników, a do najważniejszych z nich zaliczyć można budowę ciała, aktualną wagę, intensywność i rodzaj treningów, dietę oraz predyspozycje indywidualne do budowy masy mięśniowej.

Skład gainerów na masę to jeden z tych aspektów, na który z pewnością warto zwrócić uwagę. W końcu daną odżywkę na masę będziemy przyjmować osobiście, a jak wiadomo, chcemy jeść tylko to co najlepsze. Gainery produkowane są z naturalnych składników, w tym z białka zwierzęcegoserwatka. W niektórych przypadkach w skład białek wchodzi również kazeina oraz białka jaj kurzych. Na węglowodany w gainerze składają się głównie takie składniki jak glukoza, dekstroza czy maltodekstryna. Jak wcześniej już wspomnieliśmy, gainery okołotreningowe posiadają również dodatkowe składniki przyspieszające wzrost mięśni i regenerację, w tym kreatynę i BCAA.

Ranking gainerów na masę mięśniową 2022

Najlepsze gainery na masę 2022

Jaki gainer wybrać? Który najlepszy?

Na pytania typu jaki gainer kupić, przyszło odpowiadać nam bardzo często, dlatego zebraliśmy kilka praktycznych porad odnośnie tego, jak wybrać najlepszy gainer dla siebie. Dobry gainer charakteryzuje się przede wszystkim czystym składem, w którym nie ma dodatkowych ulepszaczy. Patrząc na skład, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na proporcję węglowodanów do białka. W przypadku gainerów typu BULK, proporcje te wynoszą 1:1. W przypadku tradycyjnych gainerów 1:4. Co więcej, naszą uwagę powinny przykuć same węglowodany, a dokładniej cukry. Im więcej cukrów złożonych w składzie, tym lepiej. Pozwolą one na bardziej równomierny i dłuższy rozkład, bez nagłych skoków insuliny we krwi.

Ranking gainerów na mase

Ranking gainerów na mase pozwoli wybrać Ci najlepszy gainer dostępny w sklepach.

Gainery na masę w swoim składzie posiadają głównie białka zwierzęce z przewagą białek serwatkowych. Białko serwatkowe bogate jest w liczne aminokwasy, a do tego łatwo się przyswaja, dlatego warto zadbać, aby w składzie było jak najwięcej serwatki. Dobrze, jak gainer w składzie oprócz serwatki posiada również inne białka, np. białko kazeinowe, leucynę, metioninę, tryptofan, lizynę, argininę, glicynę, prolinę, alaninę lub histydynę. Mając wiedzę na temat składu oraz tego co jeszcze może zawierać odżywka na masę, wiesz już jaki gainer będzie dla Ciebie najlepszy. W poniższym rankingu suplementów na masę mięśniową uwzględniliśmy najlepsze gainery dostępne obecnie w sklepach.

Jak wybrać gainer dla siebie?

Jak dobrać gainer do swojej sylwetki? Jaki gainer dla Ciebie okaże się najefektywniejszy? Te pytania nurtują praktycznie każdego, kto chce kupić dobry gainer, ale nie wie od czego zacząć. Poniżej zamieściliśmy kilka porad, czym jeszcze warto się kierować wybierając gainer na masę mięśniową.

  • Wzrost masy mięśniowej na serwatce – jeżeli zależy Ci na wzroście masy mięśniowej, ale nie chcesz spożywać innego białka jak serwatkowe, postaw na gainery Whey. W ich składzie są tylko węglowodany i białka serwatkowe.
  • Pełna suplementacja – gainery o wysokiej zawartości substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów, to świetna opcja dla tych, którzy nie chcą przyjmować kilku suplementów, a jedynie jeden uzupełniający wszystkie potrzebne składniki. Warto pamiętać, że takie gainery dostarczają minerały i substancje w czasie okołoteningowym i nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety.
  • Skłonność do tycia? To nie problem – w sklepach dostępne są mass gainery, które w swoim składzie posiadają mniej węglowodanów, a więcej białek. Dzięki temu nie przekroczysz dziennej dawki węglowodanów w swojej diecie.
  • Szczupła sylwetka bez tłuszczu (gainer dla ektomorfika) – jeżeli posiadasz szczupłą sylwetkę (ektomorficzną) i zależy Ci na zbudowaniu czystej masy mięśniowej bez nadmiaru tkanki tłuszczowej, postaw na gainery BULK oraz te, które w swoim składzie posiadają olej MCT. Dobry gainer na przytycie potrafi zdziałać cuda w połączeniu z dobrym planem treningowym.
  • Za słodko, to też nie dobrze – nie lubisz nadmiernie słodkich smaków gainerów? Wybierz gainer bez cukru i substancji słodzących.
Najlepszy gainer na mase

Najlepszy gainer na mase to taki, który przyspieszy oczekiwane efekty bez skutków ubocznych.

Gainer – efekty stosowania

W zależności od typu sylwetki i budowy ciała, efekty po gainerze mogą być różne. Zadaniem gainerów jest budowa masy mięśniowej poprzez dostarczenie do organizmu białek i węglowodanów. Na końcowy efekt będzie się składać wiele czynników, chociażby takich jak budowa ciała, predyspozycje genetyczne do zwiększenia masy mięśniowej, dieta czy rodzaj i intensywność treningu.

Najlepsze efekty po odżywkach białkowych widać wtedy, kiedy włączymy je do swojego indywidualnego planu żywieniowego, połączonego z dobrze opracowanym planem treningowym. W zależności od tych czynników, dawkowanie gainera będzie różne, a tym samym czas i intensywność efektów też będą się różnić. Szybka i bezpieczna budowa masy mięśniowej możliwa jest tylko wtedy, kiedy mamy dobrze opracowany plan treningowy i żywieniowy. Gainer służy jako uzupełnienie diety i nie może zastępować pełnowartościowych posiłków.

Część osób początkujących, które nie mają doświadczenia na siłowni myślą, że gainer efekty po miesiącu będą oszałamiające, bez regularnych treningów i prawidłowej diety. Jeżeli bierzemy odżywki masowe, nie możemy odpuszczać treningów, bowiem nadmiar energii dostarczony przez suplement na masę odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej, a tego przecież byśmy nie chcieli, prawda?

Gainer na masę a plan żywieniowy

Suplementy diety służą do tego, aby wzbogacić bądź uzupełnić naszą dietę w potrzebne minerały i składniki odżywcze. Gainer nie może zastępować posiłków, a służyć może jedynie jako ich uzupełnienie, czy w wyjątkowych sytuacjach chwilowe zastąpienie. Odżywki na masę uzupełniają braki w naszej diecie w białko i węglowodany, jednak w dalszym ciągu nie mogą stanowić podstawy żywieniowej. Gainer dawkowanie należy dopasować do indywidualnego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, których nie dostarczył nam tradycyjny posiłek. Jeżeli nie wiesz, jak stosować odżywki na masę i kiedy najlepiej je przyjmować, czy przed treningiem, po treningu, rano czy też na noc, sprawdź nasze porady poniżej.

Gainer przed treningiem czy po jego zakończeniu?

Podobnie jak kwestia doboru odzywki na masę, tak i stosowanie gainerów uzależnione jest od składu, czyli proporcji białka do węglowodanów. Podstawowe zasady, kiedy brać gainer są bardzo proste. Gainer przed treningiem należy spożyć najpóźniej ok. 60 min przed rozpoczęciem ćwiczeń. Taki odstęp czasowy sprawi, że gainer dostarczy nam już odpowiedniej dawki energetycznej i podniesie wytrzymałość na treningu. Chcąc podnieść poziom energii przed treningiem, warto sięgnąć po dobrą przedtreningówkę.

Gainer po treningu należy spożywać wtedy, kiedy chcemy zwiększyć działanie anaboliczne. Co prawda nawet najlepszy gainer na masę nie zastąpi pełnowartościowego i bogatego w białko posiłku, tak z pewnością pozwoli nam na przetrzymanie do czasu powrotu do domu i przygotowania naszego pysznego jedzonka potreningowego. Jeżeli nie wiemy, czy kupiony przez nas gainer powinno spożywać się przed czy po treningu, warto dodatkowo sprawdzić informacje od producenta na etykiecie, forum dla osób ćwiczących bądź opinie dotyczące danego suplementu.

Dobry gainer opinie

Opinie na temat gainerów na masę znajdziesz w naszym rankingu.

Gainer przed snem / na noc

Gainer na noc nie jest dobrym pomysłem. Spożywany w późnych porach gainer tuż przed snem, spowoduje odkładanie się tanki tłuszczowej głównie w okolicy pasa i brzucha. Nawet niewielkie porcje gainera przed snem mogą działać szkodliwie na zaplanowaną przez nas budowę masy mięśniowej. Na noc przed snem, zaleca się spożywać białko kazeinowe lub inną odżywkę białkową, która nie dostarcza energii do organizmu w porach nośnych. Gainer przed snem to nie najlepszy pomysł, który wylane siódme poty na siłowni może obrócić w proch.

Gainer czy białko na masę?

Jednym z pytań, które najczęściej pojawiają się na początku przygody z odżywkami białkowymi jest to, co jest lepsze gainer czy białko na masę mięśniową? Dobre odżywki białkowe z pewnością pomogą nam w zbudowaniu czystej masy mięśniowej i znacząco podniosą poziom regeneracji potreningowej. Gainer w przeciwieństwie do odżywki białkowej dostarcza większą ilość energii jeszcze przed treningiem, a wszystko to za sprawą węglowodanów. To przekłada się na większą wydajność na treningu i jeszcze większy przyrost mięśni. Jeżeli nie wiesz, czy lepszy będzie gainer czy białko, w pierwszej kolejności musisz określić, jaki posiadasz rodzaj sylwetki- ektomorficzny czy endomorficzny. Gainer dla ektomorfika (osoby bardzo szczupłej) będzie lepszym rozwiązaniem niż odżywka białkowa, a dla endorofika lepszy będzie preparat białkowy niż gainer.

A co jeżeli nie potrafimy określić rodzaju sylwetki? Wystarczy policzyć, czy ilość dostarczanych węglowodanów z tradycyjnych posiłków jest wystarczająca i pokrywa nasze pełne dzienne zapotrzebowanie. Jeżeli nie masz problemu w uzupełnianiu węglowodanów przed treningiem, możesz sobie odpuścić gainery. W takim przypadku lepsze będzie czyste białko. Jeżeli natomiast masz problem lub opory (z różnych przyczyn) w związku z dietą węglowodanową, gainer może okazać się koniecznością.

Gainer typu shake

Gainery na masę świetnie rozpuszczają się w mleku, wodzie i różnego rodzaju napojach, jak soki naturalne. To, czy gainer jako shake będzie dobrym wyborem, zależy w głównej mierze od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Osoby bardzo szczupłe (o ektomorficznej budowie ciała) bez problemu mogą pić gainery w shake’u z mlekiem. Zaleca się, aby gainer rozpuszczany był w shake z mlekiem o zawartości tłuszczu 0% lub 0,5%. Dla osób, które mają już zbudowaną masę mięśniową i zależy im na jej podtrzymaniu zaleca się, aby robić gainer shake z wodą, przez co odżywka jest łatwiej przyswajalna.

Gainer bez cukru i laktozy

Gainer bez cukru i laktozy to świetna opcja dla osób z tendencją do nadwagi.

Gainer bez cukru

Cukier oraz substancje słodzące w gainerach mają na celu poprawie smaku, który jakby nie patrzeć, jest bardzo ważny- szczególnie doceniają to osoby, które regularnie przyjmują odżywki białkowe, gainery lub inne suplementy diety. Odżywki na masę bez cukru stanowią jednak szeroką gamę produktów i bez problemu kupimy w sklepie dobry gainer bez cukru w praktycznie tej samej cenie. Co więcej, gainery bez cukru mają równie dobre opinie, jak i słodkie odpowiedniki.

Do zalet gainerów bez cukru z pewnością zaliczyć można fakt, że przy takiej odżywce bezcukrowej na masę każdy może indywidualnie nadać smak, dodając np. cynamon czy kakao. Gainery bezcukrowe polecane są głównie osobom, które w możliwie jak największym stopniu chcą wyeliminować cukier z diety, np. podczas redukcji tkanki tłuszczowej- odchudzania.

Gainer bez laktozy

Obecnie w sklepach nie ma takich produktów jak gainer bez laktozy, jednak można spróbować przygotować taki gainer samodzielnie w domu. Domowy gainer bez laktozy możemy spróbować przygotować z carbo (węglowodanów) i odżywki białkowej bez laktozy. Przed przygotowaniem domowego gainera warto dokładnie sprawdzić składy, zarówno białka bez laktozy, jak i wybranej odżywki carbo.

Gainer dla kobiet

Kobiety mają inne zapotrzebowanie na białko i węglowodany w stosunku do mężczyzn. Gainery dla kobiet posiadają zatem inne proporcje białka do węglowodanów, gdzie przyjmuje się proporcje 4:1 (białko:węglowodany). Z uwagi na wysoką cenę oraz niskie zapotrzebowanie rynku, gainery dla kobiet nie są popularne i mogą być ciężko dostępne. Na szczęście gainer dla kobiet można przygotować samemu w domu z carbo i białka serwatkowego w proporcjach 4:1. Taki domowy gainer dla kobiet to najlepsza i najbardziej korzystna cenowo opcja.

Jaki gainer dla kobiet najlepszy

Jaki gainer dla kobiet najlepszy? Taki, którego skład najlepiej odpowiada potrzebom kobiecego organizmu.

Gainer – skutki uboczne

Odżywki na masę mięśniową typu gainer są bezpieczne dla naszego zdrowia. Skutki uboczne gainerów z pewnością nie będą widoczne u osób, które trzymają się instrukcji dawkowania podanej na opakowaniu przez producenta. Gainer po treningu przyczynia się do zmniejszenia apetytu, co dla jednych jest skutkiem ubocznym, a dla innych zaletą- szczególnie u osób z tendencją do podjadania. Skutki uboczne gainer może powodować wtedy, kiedy nie będziemy trzymali się instrukcji dawkowania. Skutkiem ubocznym z tym związanym może być wzrost tkanki tłuszczowej. Warto zatem oprócz zbilansowanej diety, pilnować regularności treningów oraz trzymać się podanego przez producenta dawkowania odżywki na masę.

Dlaczego warto sprawdzić ranking gainerów na masę?

W rankingu gainerów znajdziesz najchętniej wybierane i polecane, a przede wszystkim sprawdzone gainery dostępne w sklepach. Stawiając na ranking gainerów masz pewność, że wybierasz dobry gainer, w jeszcze lepszej cenie.

Jaki gainer polecamy? Gainer a opinie

Gainer pod względem składu należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. W naszym zestawieniu znajdziesz polecane gainery. Przed zakupem sprawdź skład i porównaj kilka gainerów przed zakupem.

Gainer na przytycie, czy to dobry pomysł?

Gainer to odżywka wspomagająca budowę masy ciała, a przy regularnych treningach budowę muskularnej sylwetki. Wybór odżywki na przytycie należy skonsultować z lekarzem.